Komputery i laptopy

PC-towcy oszaleją. Przyszłe komputery mogą mieć podzespoły z… PlayStation 5

Paweł Winiarski
PC-towcy oszaleją. Przyszłe komputery mogą mieć podzespoły z… PlayStation 5
84

Śmieją się, że ich potężne maszyny wciągają podzespoły nowej konsoli nosem. Ale nie wiedzą, że niedługo na rynku będzie kilkadziesiąt modeli komputerów, które dostaną prawie takie same podzespoły jak PlayStation 5.

Konsola to PC-et?

Dawno, dawno temu konsole w niczym nie przypominały komputerów i w dużej mierze dlatego tak istotne były wtedy tak zwane gry na wyłączność. PlayStation 3 dostało bardzo trudny do programowania procesor Cell, ale już Xbox 360 był po prostu PC-tem zamkniętym w małym pudełku, co przełożyło się w dużo lepiej działające na nim gry wieloplatformowe. Jednocześnie rynek konsol zmienił się na tyle, że już generacja PS4/Xbox One oferowała tak naprawdę pudełka z podzespołami bardzo podobnymi do tych, które mieliśmy w komputerach. Problem w tym, że niemożliwe do rozbudowy, a przez to ograniczone i z każdą kolejną premierą nowych kart graficznych i procesorów jeszcze bardziej odstające od PC-towych standardów. Właśnie dlatego obie firmy zdecydowały się stworzyć tak zwane "połówki generacji", przez co na rynku pojawiły się PlayStation 4 Pro oraz Xbox One X. Mamy nową generację, pewnie za kilka lat różnica w wydajności względem PC-tów będzie ogromna, ale póki co na rynku ma się pojawić około 80 sprzętów z podzespołami bliźniaczymi do tych znajdujących się w PlayStation 5.

Zestawy PC od AMD prawie jak PlayStation 5

W maju w sprzedaży pojawiły się zestawy AMD 4700S Desktop Kit i wtedy spekulowano, że będą zawierać SoC znany z Xbox Series X. Teraz, kiedy udało się im przyjrzeć bliżej okazuje się, że to jednak podzespoły używane...w PlayStation 5. Obie konsole korzystają z niestandardowego 8-rdzeniowego procesora AMD Zen 2 połączonego z równie niestandardową grafiką AMD RDNA 2 z 16 GB wbudowanej pamięci GDDR6 SDRAM. Główna różnica to częstotliwość działania - 3,8 GHz w Xbox Series X, zmienne 3,5 GHz w PlayStation 5.

Tak wygląda bezpośrednie porównanie procesora z zestawu AMD 4700S Desktop Kit i Zen 2 z PlayStation 5.

Zanim jednak zaczniecie się cieszyć, że kupicie komputer, który jest PlayStation 5...

Nie jest to konsola PS5 zamknięta w obudowie małego komputera. Nie po to producenci konsol podpisują opiewające na grube miliony dolarów umowy z producentami podzespołów, które są projektowane pod ich maszynki do grania, żeby kilka miesięcy po premierze identyczne zestawy wylądowały na sklepowych półkach w formie komputerów. Procesor z zestawu AMD nie ma zintegrowanej grafiki, a oddzielny slot na kartę - choć może chodzić wyłącznie o brak wyjścia HDMI. Zagraniczne serwisy upatrują w całym zamieszaniu powszechnej praktyki wykorzystywania podzespołów, które nie spełniają wszystkich wymagań określonych odgórnymi standardami. Zamiast je wyrzucać, pakują do innych, mniej wydajnych produktów. Możliwe więc, że wspomniany procesor ma jednak zintegrowaną grafikę, ale jej funkcje zostały wyłączone i faktycznie to identyczne podzespoły jak w nowej generacji konsol Sony, tylko zaadaptowane do nowej roli - samowystarczalnego PC-ta.

Co ciekawe, jak donosi serwis Tom's Hardware, bazując na informacjach uzyskanych od firmy AMD - już niedługo na rynku pojawi się ponad 80 zestawów komputerowych z takimi właśnie podzespołami. A to też dość dziwna informacja, skoro od miesięcy trąbi się o problemach z dostępnością podzespołów dla PlayStation 5, które są głównym powodem kłopotów z dostawami i dostępnością konsol w sklepach.

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu