Komputery i laptopy

RAM Patriot Viper 4 Steel DDR4-4000 MHz jest szybki, tylko po co?

Kamil Pieczonka
RAM Patriot Viper 4 Steel DDR4-4000 MHz jest szybki, tylko po co?
Reklama

Większy artykuł na temat wpływu taktowania pamięci RAM na wydajność z procesorami Intela oraz AMD opublikowałem pod koniec zeszłego roku. Teraz nadarzyła się okazja aby sprawdzić jeszcze szybsze pamięci i skwapliwie z niej skorzystałem. Na co zatem stać moduły Patriot Viper 4 Steel?

Patriot Viper 4 Steel DDR4 4000 MHz

Modułów firmy Patriot z serii Viper 4 Steel w żadnym wypadku nie można nazwać odpustowymi. Matowy, czarny radiator z logiem producenta i oryginalną stylizacją ma jeszcze jedną zaletę, jest niski, więc nie powinien kolidować z nawet rozbudowanymi systemami chłodzenia na CPU. Ascetyczny design ma też swoje odbicie w cenie tych pamięci, które przy parametrach jakie posiadają, są jednymi z tańszych na rynku. Nie zmienia to jednak faktu, że zestaw widoczny na zdjęciu, zdolny do pracy z częstotliwością 4000 MHz kosztuje około 1050 PLN. Dla porównania, pamięci taktowane zegarem 3000 MHz można kupić za połowę tej kwoty.

Reklama

Nie ulega jednak wątpliwości, że pamięci sygnowane logiem Patriot oferują to co obecnie jest na rynku najlepsze, a więc kości DRAM od Samsunga - B-die produkowane w litografii 20 nm. Cieszą się one bardzo dobrą opinią wśród osób, które walczą o każdy ułamek procenta wydajności i zapewniają pracę z najlepszymi możliwymi parametrami. W przypadku pamięci Viper 4 Steel jest to taktowanie 4000 MHz przy opóźnienia 19-19-19-39 (CAS, RCD, RP, RAS) lub 3866 MHz przy 18-22-22-40. Jeśli zaś chcecie powalczyć o jak najniższe opóźnienia to przy 3000 MHz można osiągnąć parametry rzędu 14-18-18-36.

Warto mieć jednak na uwadze, że nie na każdej platformie uda się wykorzystać ten potencjał. Procesory AMD bardzo trudno jest zmusić do pracy z taktowaniem pamięci wyższym niż 3400 MHz (choć nie jest to niemożliwe). W przypadku Intela jest nieco lepiej, ale ja na swojej testowej platformie (ASUS Z370-P, Intel Core i9-9900K) nie byłem w stanie osiągnąć stabilnej pracy przy taktowaniu z profilu XMP-1, czyli 4000 MHz. Dopiero drugi profil z zegarem 3866 MHz był stabilny. Można oczywiście podnieść nieco domyślne napięcie (1.35V), ale nie zawsze warto to robić, tym bardziej jeśli spojrzeć na wzrost wydajności.

Zegar czy opóźnienia?

Wyższe taktowanie to nie jedyny parametr jaki można zmieniać w konfiguracji pamięci. Jeśli obniżymy zegar to możemy też obniżyć opóźnienia, a są aplikacje, które takie właśnie niższe timing lubią. Pamięci Patriot Viper 4 Steel bez problemu osiągają CAS Latency 14 przy zegarze 3000 MHz.

Jak jednak pokazują testy syntetyczne, całościowo nie ma to aż tak dużego wpływu na zmniejszenie opóźnień. Różnica owszem jest, ale marginalna. Przynajmniej jeśli sobie porównamy ją do różnicy w przepustowości pamięci. Wyższe taktowanie pozwala "przepompować" znacznie więcej danych. Szkoda tylko, że w większości wypadków, ta większa przepustowość nie daje wymiernych efektów.


Patriot Viper 4 Steel 4000 MHz - testy wydajności

Tym razem za platformę testową posłużył zestaw oparty na procesorze Intela. Jak już pokazałem we wcześniejszych testach, dla tych procesorów szybkość pamięci RAM nie ma aż tak dużego znaczenia w codziennych zastosowaniach. Owszem, zwiększając przepustowość zyskujemy nieco lepsze wyniki, ale przyrosty rzadko przekraczają kilka procent. Tym razem postanowiłem natomiast sprawdzić, czy kosztem taktowania lepiej może jest ustawić niższe opóźnienia?

Platforma testowa:

CPU: Intel Core i9-9900K 3.6 GHz
Płyta główna: ASUS Z370-P
RAM: 2x 8GB Patriot Viper 4 Steel 4000 MHz
System operacyjny: Windows 10 Home 64bit

Reklama

Pamięci testowałem w dwóch różnych trybach, tak jak na screenach powyżej:

3866 MHz - 18-22-22-40
3000 MHz - 14-18-18-36

Reklama

Na początek pakowanie przy użyciu 7-Zip, test wbudowany w aplikację mierzy prędkość pakowania i rozpakowywania danych. Większa przepustowość pamięci daje tutaj wymierne efekty. Przekładając to na życie codziennie, czas pakowania archiwum o rozmiarze 3-4 GB skróci się o... 2 sekundy.

Cinebench R15, czyli aplikacja służąca do renderowania grafiki, też jest dosyć czuła na przepustowość pamięci, szczególnie jak korzystamy z wielowątkowości. Różnica na korzyść szybszego ustawienia jest całkiem dobrze widoczna.

Przy konwersji wideo szybkość pamięci też ma znaczenie, choć tutaj wiele zależy od wielkości projektu nad którym pracujemy. Czasami więcej zalet może mieć kupno większej ilości pamięci, niż jej szybkość.

Sami zatem widzicie, że różnica w wydajności jest bardziej kosmetyczna niż widoczna w praktyce. Czy warta jest ceny jaką trzeba zapłacić za szybsze moduły? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie samodzielnie.

Podsumowanie

Pamięci Patriot Viper 4 Steel 4000 MHz to z pewnością bardzo dobry zestaw, który zapewnia użytkownikowi bezkompromisową wydajność. Zaletą jest też niski radiator, który nie powinien kolidować z rozbudowanymi coolerami, jakie możemy założyć na procesorze. Cenę trzeba natomiast potraktować w dwóch kategoriach. Na tle innych modułów oferujących podobne parametry jest ona całkiem atrakcyjna. Jeśli jednak rzucimy okiem na wykresy, a później na procentową różnicę w cenie pomiędzy pamięciami 3000, a 4000 MHz, to dojdziemy do wniosku, że ktoś tu nieźle przesadził. Raczej nie można też tego uzasadnić wyższym kosztem produkcji kości DRAM. Jeśli składacie nowy zestaw, to lepiej dodatkowe środki przeznaczyć na lepszy procesor albo większą ilość pamięci (np. 16 GB zamiast 8 GB, które dzisiaj jest absolutnym minimum).

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama