Ciekawe strony

Patatap – uwaga, uzależnia, zapomnij dzisiaj o pracy!

Tomasz Krela
Patatap – uwaga, uzależnia, zapomnij dzisiaj o pracy!
19

Internet jest pełny mniej lub bardziej ambitnych projektów, przykuwających naszą uwagę. Nie oszukujmy się, w sieci znajdziemy więcej kotów i innych nic nie wnoszących do naszego życia rzeczy, niż dowodów na to, że ludzki umysł jest gotów stworzyć coś zupełnie nowego i pobudzającego naszą wyobraźnię....

Internet jest pełny mniej lub bardziej ambitnych projektów, przykuwających naszą uwagę. Nie oszukujmy się, w sieci znajdziemy więcej kotów i innych nic nie wnoszących do naszego życia rzeczy, niż dowodów na to, że ludzki umysł jest gotów stworzyć coś zupełnie nowego i pobudzającego naszą wyobraźnię. Wczoraj wieczorem natknąłem się na Patatap – genialny projekt, który sprawi, że nie oderwiecie się od komputera przez długi czas. Patatap sprawi, że poczujecie się jak twórcy sound systemu, tworząc niesamowitą muzykę i wizualizacje jednocześnie.

To, co przyświecało powstaniu Patatap, jest trend, określany jako „visual music” lub „color music”, dzięki któremu poprzez tworzoną muzykę, powstaje cała sfera wizualna, związana z danym występem. Jednym słowem muzyka determinuje obrazy, które są tworzone i wyświetlane publiczności. Twórcą projektu jest Jono Brandel, który współpracował z Lullatone (James Saymour oraz Yoshimi Seymour) w sferze muzycznej całego przedsięwzięcia.

No dobrze, nie przedłużając, czym jest Petatap. To specjalnie przygotowana strona internetowa, a w zasadzie aplikacja, którą znajdziecie poniżej mojego tekstu. Patatap to, jak określają go twórcy, podręczny zestaw animacji oraz dźwięków, który w dodatku może skutecznie odciągnąć nas na długie godziny od obowiązków, które wykonujemy na komputerze. Aby skorzystać z możliwości, jakie daje ten projekt, wystarczy wejść na stronę lub kliknąć w osadzoną aplikację, a następnie oddać się podróży, w jaką zabiorą nas dźwięki i animacje.

Wszystko, co musimy robić, by tworzyć nową muzykę, to naciskać przyciski naszej klawiatury komputerowej z zakresu alfabetu od A do Z. Dodatkowo wciśnięcie klawisza klawiatury wraz ze spacją zupełnie odmienia zarówno wydobywające się dźwięki, jak i tworzone animacje. Brzmi to bardzo prosto i w rzeczywistość tak też jest. W ten prosty sposób tworzymy muzykę oraz jednocześnie wizualizacje do niej.

Pomysł jest bardzo prosty, a w tej prostocie tkwi jego siła. Wykonanie również zasługuje na słowa pochwały, wszystko działa bardzo dobrze. A sama możliwość osadzania Patatap na innych stronach internetowych to coś, co również zasługuje na pochwałę. Bez wątpienia to dla mnie rewelacyjny projekt z pogranicza sztuki i nowych technologii. Pokazuje, jak można i należy wykorzystywać potencjał tych dwóch sfer naszego świata. Brawa dla twórców. Teraz palce na klawisze i czas zacząć nasz własny koncert!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

muzykarozrywkasztukawwwkultura