Felietony

Papier umiera coraz szybciej : Amerykański Newsweek zniknie z kiosków z początkiem 2013 roku!

Grzegorz Marczak
Papier umiera coraz szybciej : Amerykański Newsweek zniknie z kiosków z początkiem 2013 roku!
18

Obecne czasy są dość brutalne dla klasycznych mediów, jak wiem szczególnie cierpi na tym prasa której to wydawcy mają coraz większy problem z utrzymaniem nie tyle czytelników ale przychodów. Dzisiaj dość znaczący krok w swojej długiej historii ogłosił Newsweek: We are announcing this morning an i...

Obecne czasy są dość brutalne dla klasycznych mediów, jak wiem szczególnie cierpi na tym prasa której to wydawcy mają coraz większy problem z utrzymaniem nie tyle czytelników ale przychodów. Dzisiaj dość znaczący krok w swojej długiej historii ogłosił Newsweek:

We are announcing this morning an important development at Newsweek and The Daily Beast. Newsweek will transition to an all-digital format in early 2013. As part of this transition, the last print edition in the United States will be our Dec. 31 issu

Czyli skupują się już tylko na wersji cyfrowej, tabletach oraz jak sami wspomnieli na konferencjach i różnego rodzaju spotkaniach jakie organizują.

Newsweek ruchem tym jak twierdzi odcina się od formy która w ostatnich czasach jedynie ograniczała ich rozwój głównie ze względu na wysokie koszty druku. Twierdzą też, że ich onlinowy biznes idzie bardzo dobrze dzięki popularyzacji takich urządzeń jak Tablety oraz czytniki ebooków (Kindle, Nook, Zinio). Mocno też stawiają na użytkowników tabletów i dalszą popularyzację tych urządzeń w stanach. Tylko w ostatnich latach grupa ta według nich urosła z 13 do 70 milionów.

Ciekawy i chyba jednak odważny ruch bo do dziś mało który wydawca decyduje się na takie posunięcie (choć już są plotki o następnych, min o Guardianie). Niektórzy wprawdzie jeszcze nadal dobrze zarabiają na druku ale spadki całego rynku prędzej czy później dotkną każdego.

Ciekawi mnie tylko czy razem z tą decyzją podejmą również kolejne czyli na przykład paywall i zamknięcie czy też ograniczenie treści darmowych dla tych stron które w tej chwili mają w sieci? A może wystarczy im subskrybentów wydania elektronicznego Newsweeka?

Ps. Jaki to wydarzenie będzie miało wpływ na polską edycję Newsweeka ?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

InternetprasaNewsweek