Dell, marka rozpoznawalna na całym świecie, kojarzona z początkami rynku technologii i jeden z dzisiejszych największych producentów sprzętu komputero...
Padnie rekord i powstanie gigant! Dell przejmuje firmę EMC za 67 miliardów dolarów!
Dell, marka rozpoznawalna na całym świecie, kojarzona z początkami rynku technologii i jeden z dzisiejszych największych producentów sprzętu komputerowego i nie tylko stanie się jeszcze większy. W połączeniu z zapleczem firmy EMC, odpowiedzialnej za dostarczanie na rynek systemów zarządzania oraz przechowywania danych, stanie się firmą oferującą produkty kompletne. Potwierdzona dziś transakcja zostanie sfinalizowana pomiędzy majem, a październikiem przyszłego roku.
Będzie to widoczne i odczuwalne przede wszystkim dla większych firm, korporacji korzystających z tego typu usług, ale bez wątpienia wpłynie to także na pozycję Della pośród innych producentów sprzętu. EMC działa na rynku od 1979 roku, a w naszym kraju skojarzymy firmę przede wszystkim ofertą zależnej od niej marki - VMWare.
O potędze EMC świadczą dziesiątki tysięcy pracowników zatrudnianych na kilku kontynentach - według szacunków liczba to może oscylować w granicach 40 000 ludzi. Fabryki rozsiane są po wiele zakamarkach świata - od Singapuru, przez Indie i Irlandię, aż po Stany Zjednoczone. Na liście współpracowników EMC widnieją inni potentanci rynku IT: Cisco, IBM oraz Microsoft. Dzięki tej transkacji Dell będzie mógł wkroczyć na zupełnie nowe obszary działalności - centra przechowywania danych, systemy zarządzania, urządzenia i części infratruktury sieciowej.
Dzięki połączeniu firma, pod sterami Michaela Della, który będzie pełnił obowiązki CEO i prezesa zarządu, będzie w stanie dostarczać na rynek kompletne rozwiązania - produkty będą przygotowywane przez jedną firmę pod względem sprzętu i oprogramowania. Na chwilę obecną szacuje się, że połączone przychody wyniosą aż ponad 80 miliardów rocznie. Ze swojego stanowiska ustąpi dotychczasowych CEO firm EMC, Joe Tucci. Po zakończeniu procesu przejęcia Dell i akcjonariusze z Silver Lake będą posiadali około 70% udziałów w nowej firmie. Jeśli chodzi o kwestie czysto finansowe, warto dodać, że Dell zapłaci za każdą akcję firmy EMC 33,15 dolara.
Jest to dość ciekawe posunięcie, na przykład gdy spojrzy się na działania HP czy eBay. Firmy te starają się raczej rozbić swoje oddziały na mniejsze przedsiębiorstwa starając się lepiej reagować na zmiany na rynku. A te, jak wiemy, potrafią być dość nieprzewidywalne. Zarządzanie takim gigantem może okazać się nie lada wyzwaniem i z całą pewnością nie jest to krok, który Dell musiał wykonać. Można by to raczej zinterpretować, jako wyciągnięcie ręki do EMC, choć nie bezinteresowne. Możliwości i technologie EMC są niepowtarzalne, lecz firma nie potrafiła poradzić sobie z konkurencją w postaci Amazonu, Microsoftu czy Google. Teraz EMC będzie mogło niejako odetchnać z ulgą, a przed Dellem otwierają się kolejne bramy do wycenianego na 2 tryliony dolarów rynku.
Fot. Michael Dell - CNBC, EMC - ReCode.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu