Kupujemy coraz więcej samochodów — ale dla kontrastu, coraz mniej inwestujemy w książki. Nowe dane GUS zaskakują.
Ożywienie na rynku motoryzacyjnym
Najnowsze dane Głównego Urządu Statystycznego (GUS) są jednoznaczne — sprzedaż samochodów, motocykli i części zamiennych była najszybciej rosnącą kategorią produktów w pierwszym kwartale tego roku, zwiększając się o 18,7 procent w porównaniu do poprzedniego roku. Przyrost ten przewyższył nawet sprzedaż paliwa (o 12,5 procent) oraz farmaceutyków i kosmetyków (o 6,1 procent). Jedynie kategoria „pozostałe” rosła szybciej, jednak trudno jednoznacznie zdefiniować, co wchodzi w jej skład. Najnowszy raport Otomoto i Carsmile oparty na tych danych potwierdza, że Polacy są w ostatnim czasie bardzo aktywni na rynku samochodowym.
Dla kontrastu, sprawdźmy, co nie radziło sobie już tak dobrze. Zauważalny jest spadek zakupów mebli, sprzętu RTV, odzieży, butów oraz książek w porównaniu z rokiem poprzednim. Warto do tego zaznaczyć, że dane GUS podawane są w cenach stałych, eliminując w ten sposób wpływ inflacji na wzrost sprzedaży.
Widać to również po zarejestrowanych pojazdach
Ożywienie w sektorze motoryzacyjnym potwierdzają również dane dotyczące rejestracji nowych samochodów osobowych i dostawczych do 3,5 t, które zanotowały wzrost o 11,5 procent w pierwszym kwartale w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Rejestracje używanych samochodów wzrosły natomiast o 29,5 procent rok do roku. Warto jednak zauważyć, że sprzedaż samochodów, motocykli i części zamiennych stanowi tylko 8,3 procent całkowitej sprzedaży detalicznej. Największy udział w rynku mają produkty spożywcze (prawie 26 procent), a na drugim miejscu są paliwa. Łukasz Domański, szef Carsmile, komentuje:
Na rynku motoryzacyjnym widać ożywienie. Dotyczy ono zarówno aut nowych, jak i używanych, a także części zamiennych. Sprzedaż nowych samochodów przez naszą platformę wzrosła o niemal jedną czwartą względem I kwartału 2023 roku, a przychody Carsmile w tym segmencie zwiększyły się o kilkadziesiąt procent. Tak dobrych warunków do prowadzenia działalności polegającej na sprzedaży samochodów nie było od kilku lat.
Czytaj dalej poniżej
Skąd taki ruch na rynku samochodowym?
Domański dalej mówi, że ożywienie rynku składa się z kilku czynników. Zaobserwowano poprawę sytuacji finansowej zarówno gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw, co jest wynikiem wzrostu rzeczywistych wynagrodzeń oraz lepszej koniunktury gospodarczej. Jednocześnie na rynku samochodowym, zwłaszcza w segmencie nowych pojazdów, można zauważyć spadek cen transakcyjnych, głównie z powodu agresywnej polityki rabatowej dilerów. Według danych Carsmile, średni upust cenowy oferowany obecnie przez dilerów wynosi obecnie 17 procent względem ceny katalogowej.
Wyjątkowym zjawiskiem są dane GUS dotyczące sprzedaży samochodów, motocykli oraz części zamiennych online. Wynika z nich, że w lutym sprzedaż online wzrosła o 26,7 procent, a w marcu wzrost był wręcz zaskakujący — aż o 75,7 procent w porównaniu do roku poprzedniego. Analizując dane GUS dotyczące sprzedaży pojazdów i części online z poprzednich 11 miesięcy, gdzie odnotowano średni spadek wartości tego rodzaju transakcji o 51 procent w skali roku, można przypuszczać, że wzrost w lutym i marcu ma inne podłoże niż czysto rynkowe zjawiska. Może to być wynikiem zwiększenia liczby firm raportujących tego typu transakcje lub rozszerzenia definicji sprzedaży online. GUS podaje jedynie, że dane pochodzą od firm zatrudniających więcej niż 9 osób.
Źródła: Główny Urząd Statystyczny (GUS), Otomoto, Carsmile
Grafika wyróżniająca: Depositphotos
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu