Android

Oznaczenia PEGI w Google Play. Od teraz każda aplikacja przed publikacją będzie ręcznie sprawdzana

Tomasz Popielarczyk
Oznaczenia PEGI w Google Play. Od teraz każda aplikacja przed publikacją będzie ręcznie sprawdzana
0

Google Play to coraz bardziej rozbudowana i kompletna baza gier, gdzie właściwie każdy znajdzie coś dla siebie. Obok logicznych zgadywanek dla najmłodszych możemy znaleźć również wymagające shootery, a nawet produkcje w klimatach horroru. Najwyższa pora, aby je w końcu zacząć we właściwy sposób ozna...

Google Play to coraz bardziej rozbudowana i kompletna baza gier, gdzie właściwie każdy znajdzie coś dla siebie. Obok logicznych zgadywanek dla najmłodszych możemy znaleźć również wymagające shootery, a nawet produkcje w klimatach horroru. Najwyższa pora, aby je w końcu zacząć we właściwy sposób oznaczać. I nareszcie tak się stanie, bo sklep będzie wykorzystywać rating wypracowany przez koalicję organizacji z całego świata ds. klasyfikacji elektronicznej rozrywki - International Age Rating Coalition (IARC).

Oznaczenia PEGI mają pojawić się w Google Play już niebawem. Mowa tutaj o wszystkim pewnie dobrze znanych znaczkach, które nie tylko pokazują minimalny odpowiedni wiek do zagrania w daną produkcję, ale również wskazują na pewne elementy, które pojawiają się w danych tytułach, a więc seks, przemoc, narkotyki i tym podobne. Sklep Google'a nie jest pierwszym, gdzie pojawiają się te ikony. Już od pewnego czasu są one obecne w znacznie mniejszym Mozilla Marketplace.

Twórcy tego systemu oznaczeń liczą, że współpraca z Google na tym polu skłoni innych właścicieli platform cyfrowej dystrybucji do wykorzystywania takich oznaczeń. Mowa tutaj m.in. o Nintendo eShop, PlayStation Store oraz Xbox Live Store. Najmłodsi gracze jednak zdecydowanie bardziej byli narażeni na nieodpowiednie treści w Google Play, gdzie dostęp do sklepu jest ułatwiony a liczba produkcji, które można pobierać bezpłatnie ogromna. Ruch ten wydaje się zatem tym bardziej zasadny.

System IARC w Google Play jest szczególnie pozytywną wiadomością w kontekście popularności tabletów wśród najmłodszych. Zewsząd słyszę, że dzieciaki wręcz uwielbiają zabawę z tabletami. Dostępne tutaj proste gry skutecznie je angażują oraz kuszą kolorowymi efektami oraz prostą obsługą. Jestem przekonany, że nie dotyczy to tylko pociech moich znajomych. Dzięki znaczkom PEGI rodzice będą mogli teraz znacznie łatwiej oceniać treści pod kątem tego, czy nadają się do pokazania najmłodszym.

Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi trudnościami dla deweloperów, bo teraz każdy z nich będzie zmuszony do wdrożenia procedury IARC. Samo uzyskanie klasyfikacji jest nieodpłatne, a proces oceny aplikacji ma przebiegać szybko. Jeżeli faktycznie tak będzie, nie powinno to stanowić dla nikogo większego problemu. Przyniesie natomiast z pewnością same korzyści. Jest to bardzo znamienny moment, bo dotąd możliwe było właściwie natychmiastowe opublikowanie aplikacji bez jakiejkolwiek weryfikacji. Teraz nad tym wszystkim będzie czuwał specjalny zespół sprawdzający każdy nowy program. Powinno to przełożyć się na korzyści również na innych polach i ograniczyć liczbę podejrzanych lub zagrażających bezpieczeństwu użytkowników aplikacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu