Mobile

Microsoft polubił Android Wear - Outlook ze wsparciem smartwatchy

Konrad Kozłowski
Microsoft polubił Android Wear - Outlook ze wsparciem smartwatchy
2

W ostatnim czasie mieliśmy naprawdę sporo okazji do komentowania mobilnych działań Microsoftu. Co istotne, większość z nich wcale nie dotyczyła platformy Windows 10 Mobile, a produktów przygotowywanych z myślą o konkurencyjnych systemach jak iOS i Android. Tym razem nie mamy do czynienia z zupełną nowością, ale jest to kolejny przykład tego, jaką strategię realizuje teraz Microsoft.

A jest ona wbrew pozorom bardzo prosta - opracowywać i udostępniać jak najlepsze aplikacje mobilne. Tych na przestrzeni kilku ubiegłych tygodni doczekaliśmy się nie mało, z klawiaturami dedykowanymi Androidowi i iOS-owi na czele. Teraz nadszedł czas na usprawnienie dostępnego już dla użytkowników programu - Outlooka. Nie jest żadną tajemnicą, że wydanie na Androida wymaga jeszcze sporo pracy, by móc być przyrównywanym do możliwości oferowanych na iOS-ie. Dla wielu posiadaczy iPhone'ów i iPadów jest to po prostu najlepsza aplikacja pocztowa do obsługi wielu kont.

WHAT'S NEW

This week, we're bringing the best of Outlook to Android Wear. Stop reaching out for your phone, everything is now happening on your watch.
Check your Outlook notifications, read your new emails and reply with pre-set messages or voice dictation right from your wrist. It's never been that easy to manage your inbox.

W tytule zdradziłem już jaka nowinka pojawiła się w wersji na Androida - Microsoft (nareszcie) postanowił rozbudować funkcje aplikacji na Android Wear. Z poziomu zegarka można teraz wygodniej odczytywać przychodzącej wiadomości, archiwizować je, oraz planować na później. Nie zabrakło opcji odpowiedzi, gdzie oczywiście posłużymy się dyktowaniem głosowym. Bardziej wymagający użytkownicy zarzucają brak funkcji przeglądania zawartości skrzynki odbiorczej, na co pozwala Messenger odpowiedzialny za obsługę wiadomości SMS.

Warto jednak zaznaczyć, że takiej funkcji nie znajdziemy w Gmailu, a samo Google jest zdecydowanie bardziej ostrożne z wprowadzaniem tego typu rozwiązań na zegarki. Być może sytuacja ulegnie zmianie, gdy samodzielne smartwatche (z dostępem do sieci komórkowych) staną się bardziej powszechne. Do tego czasu debiuty pokroju Keep, wspomnianego Messengera oraz najświeższy ze wszystkich Kalkulator, pozostaną ewenementami. Była i jest to szansa dla Micrososftu, by odróżnić się na tle wizji Googlersów i sprawić, że Outlook miałby większe szanse u użytkowników. Wybrano bardziej zachowawcze i bezpieczne rozwiązanie.

Jako użytkownik Androida Wear z wielką nadzieją spoglądam na majowe Google I/O. Zeszłoroczna edycja nie okazała się tak... interesująca jak tego oczekiwałem. Zegarkowa platforma doczekała się co prawda wsparcia dla języka polskiego i pojawiło się kilka ciekawych funkcji, jak uwielbiane przeze mnie gesty, to wciąż odnoszę wrażenie, że Google trzyma kilka asów w rękawie. Także z kategorii sprzętowych - nie ukrywam, że z chęcią zobaczyłbym na I/O prezentację dwóch, trzech zupełnie nowych smartwatchy oferujących dłuższy czas pracy na baterii oraz obsługę sieci komórkowych.

Jeżeli na Waszym smartfonie nie pojawiła się jeszcze aktualizacja Outlooka do wersji 2.1.0, to plik instalacyjny APK możecie pobrać na przykład z serwisu APK Mirror (co, jak zawsze zaznaczam, robicie na własną odpowiedzialność).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu