Mobile

Prace nad Windows 10 Mobile niespodziewanie przyspieszyły. Nowa kompilacja testowa to świetny kierunek zmian!

Jakub Szczęsny
Prace nad Windows 10 Mobile niespodziewanie przyspieszyły. Nowa kompilacja testowa to świetny kierunek zmian!
295

Po tym, jak w świecie Windows 10 Mobile nie działo się ostatnio nic szczególnie ciekawego, Microsoft niespodziewanie przyspieszył prace nad nowymi funkcjami oprogramowania mobilnego i wczoraj wieczorem do grona testerów trafiła kolejna wersja systemu, która wzbogacona została o pakiet zupełnie nowych funkcji. Wbrew temu, czego doświadczyliśmy podczas Build 2016, Microsoft nie odpuszcza sobie prac nad software'em dla urządzeń Lumia i to chyba na to najlepszy dowód.

Build 14322 dla Windows 10 Mobile obfituje w nowe funkcje systemu. Pierwsze, co rzuca się w oczy to zupełnie nowe centrum powiadomień, które przeszło wielowymiarową przemianę - od wyglądu samych notyfikacji, aż po możliwości personalizacyjne. Powiadomienia można teraz oznaczać konkretnym priorytetem, a ponadto - kontrolki w owym obszarze są od teraz w pełni konfigurowalne. Co to oznacza? Zamiast sztywnego układu przełączników dostępnych w centrum, użytkownicy za pomocą Ustawień mogą dopasować ich kolejność do swoich potrzeb.

Dwiema, bardzo ważnymi zmianami jest dodanie do najnowszej wersji kompilacji kontrolek multimedialnych bezpośrednio na ekranie blokady. Dotychczas, aby zmienić w ten sposób utwór należało najpierw wcisnąć jeden z przycisków głośności (na dobrą sprawę panel multimedialny wysuwał się tuż po wybudzeniu ekranu w trakcie blokady, jednak często zdarzało się, że użytkownik nie zdążył wcisnąć przycisku przed predefiniowanym czasem na schowanie się obszaru). Nowe rozwiązanie jest po stokroć wygodniejsze od tego, z czym mieliśmy do czynienia dotychczas.

Stosowne poprawki otrzymał również Microsoft Edge, który od teraz będzie lepiej zarządzać wieloma kartami w przeglądarce. Dużo lepiej również będzie działała funkcja wytnij/wklej, która dotychczas zachowywała się raczej uznaniowo. Spowodowane było to powielaniem się dwóch metod kopiowania i powtórnego umieszczania tekstu - tej z Windows 10 Mobile oraz Windows Phone. Obecnie zostało to ujednolicone i jak zapewnia Microsoft - działa dużo lepiej.

Użytkownicy, którzy posiadają urządzenia pozbawione przycisków fizycznych od teraz zamiast "wstecz" na ekranie blokady znajdą ikonkę aparatu. Służy ona do szybkiego uruchomienia funkcji aparatu fotograficznego, tak jak mogą to robić osoby z telefonami wyposażonymi w fizyczny spust migawki. Zmiana bardzo prosta, aczkolwiek bardzo przydatna.

Microsoft zapowiedział już pojawienie się w wersji testowej - zarówno dla pecetów jak i komórek możliwości odpisywania na wiadomości tekstowe bezpośrednio z komputera, już bez konieczności wykorzystywania do tego Cortany. Ma to na celu jeszcze większe ujednolicenie oprogramowania pod względem funkcjonalnym i będzie prawdopodobnie jedną z ważniejszych funkcji na obu typach platform. Smartfony z Continuum od teraz również obsłużą także podpinane pod USB kontrolery LAN, za pomocą których podłączymy urządzenie do sieci w alternatywny sposób.

Windows 10 Mobile po aktualizacji Redstone stanie się jeszcze lepszym oprogramowaniem

Jeżeli Microsoft utrzyma tempo prac i sukcesywnie będzie dodawać kolejne funkcje do mobilnego systemu operacyjnego - kto wie, być może ustalony przeze mnie ostatnio priorytet osobistych urządzeń będzie musiał ulec ponownej zmianie. Kompilacja działa świetnie na wszystkich posiadanych przeze mnie smartfonach i jak widać - w gronie tzw. "Insiderów" jest bardzo atrakcyjnym pakietem nowych rozwiązań do przetestowania.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu