Facebook

Otrzymuj powiadomienia za każdym razem, gdy ktoś... usunie Cię ze znajomych

Tomasz Popielarczyk
Otrzymuj powiadomienia za każdym razem, gdy ktoś... usunie Cię ze znajomych
13

Facebook to potężny twór, który pożarł większości z nas kawałek życia prywatnego. Może trend masowego dodawania do znajomych nie jest już tak widoczny jak wcześniej, kiedy trochę zachłysnęliśmy się mediami społecznościowymi. Niemniej dla wielu użytkowników to może być ciągle szalenie istotna kwestia...

Facebook to potężny twór, który pożarł większości z nas kawałek życia prywatnego. Może trend masowego dodawania do znajomych nie jest już tak widoczny jak wcześniej, kiedy trochę zachłysnęliśmy się mediami społecznościowymi. Niemniej dla wielu użytkowników to może być ciągle szalenie istotna kwestia. Powstało zatem rozszerzenie dla przeglądarek, które informuje o tym, kto usunął nas ze swojej listy znajomych.

Facebook nie daje możliwości sprawdzenia, który z naszych "znajomych" przeprowadził w ostatnim czasie czystkę, czego padliśmy ofiarą. Są oczywiście na to pewne sposoby. Możemy przeglądać listy i szukać osób, które mogły nas usunąć, albo po prostu trafić na nie przypadkowo - np. podczas wyszukiwania. Tak czy inaczej trudno nazwać te sposoby przystępnymi i praktycznymi.

Z pomocą przychodzi rozszerzenie o nazwie Unfriend Notify. Jest ono dostępne zarówno dla użytkowników Firefoksa jak i Chrome. Po jego instalacji na podstronie z naszymi znajomymi zobaczymy nowy link o wymownej nazwie "Straciłem przyjaciół". Liczba w nawiasie obok wskazuje ile osób usunęło nas ze znajomych od momentu instalacji dodatku. Niestety nie ma możliwości sprawdzenia, jak to wyglądało w przeszłości. Dodatek bazuje bowiem na banalnym dla komputera rozwiązaniu - zliczaniu naszych znajomych i sprawdzaniu, czy kogoś nie brakuje.

Co ciekawe, twórcy zaimplementowali tutaj również system powiadomień, który wyrzuci dymek z dramatycznym komunikatem informującym nas o utracie znajomego. Z jednej strony to atut, bo możemy być na bieżąco z tymi informacjami. Z drugiej rozszerzenie działa cały czas w tle i pożera pamięć RAM (na szczęście niewiele, bo 15 MB).

Cóż, nie jestem szczególnym fanem tego typu rozwiązań. O wiele przychylniej spojrzałbym na dodatek, który monitorowałby liczbę fanów na stronie oraz pokazywał kto i kiedy opuścił to grono. Takie rozwiązanie miałoby na pewno dużą wartość dla prowadzących strony firmowe oraz zajmujących się tym zawodowo. A tak Unfriend Notify jest ciekawostką, która pewnie ucieszy najbardziej zapalonych miłośników Facebooka. Co interesujące, dodatek nie zapisuje się jako aplikacja na Facebooku i nie żąda od nas dodatkowych uprawnień (poza tymi, które przyznajemy w trakcie jego instalacji). Można mieć zatem względnie spokojne sumienie, jeśli chodzi o prywatność.

Pytanie, jak długo Unfriend Notify będzie wiodło swój żywot. Facebook wcale nie musi przychylnie patrzeć na tego typu rozwiązania. W końcu wykorzystują one w nieprzewidziany przez twórców sposób mechanizmy serwisu. W przeciwieństwie do "cudownych" narzędzi mających informować nas o tym, kto oglądał nasz profil - opisywany dodatek rzeczywiście działa. Tylko czy komuś jest do szczęścia potrzebny?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu