Google

Google Stars to zupełnie nowy pomysł na Wasze zakładki, Antyweb zna wiele szczegółów przed premierą. Wy też możecie spróbować

Konrad Kozłowski
32

Temat Google Stars wypłynął już jakiś czas temu, nawet dwukrotnie, a dziś na kilkanaście minut ten dodatek do Chrome zawitał do sklepu z aplikacjami dla przeglądarki. Czy było to przeoczenie? A może kontrolowany przeciek? Niezależnie od intencji Google lub ich braku, wielu użytkowników zdołało zains...

Temat Google Stars wypłynął już jakiś czas temu, nawet dwukrotnie, a dziś na kilkanaście minut ten dodatek do Chrome zawitał do sklepu z aplikacjami dla przeglądarki. Czy było to przeoczenie? A może kontrolowany przeciek? Niezależnie od intencji Google lub ich braku, wielu użytkowników zdołało zainstalować rozszerzenie, dzięki czemu już teraz mamy znacznie większą wiedzę na temat tego, co szykuje Google.

Na wstepie trzeba dodać, że Google Stars zastępuje nasz domyślny system zakładek. Po przejściu na podstronę chrome://bookmarks naszym oczom nie ukaże się tradycyjny widok drzewa katalogów i list zakładek, lecz miły dla oka zestaw sporych rozmiarów folderów i zakładek w formie... prawie-kafelków. Po lewej stronie pozostał jednak charakterystyczny element interfejsu, czyli lista folderów. Wśród nich znajduje się także pasek zakładek (Bookmark Bar), który na całe szczęście w ogóle nie ulega zmianie po instalacji dodatku.

Rozszerzenie wpływa także na systeme dodawania zakładek. Na pasku adresu widoczna jest teraz nowa ikona z gwiazdką, która dodając zakładkę pobiera jej główną grafikę, kilka pierwszych linijek tekstu i główny adres. W momencie, gdy usługa będzie w pełni funkcjonalna dostępna ma być także funkcja tagów, które będą automatycznie generowane i przypisywane do każdej z zakładek. Wszystko to będzie działo się po stronie serwera, więc z oczywistych przyczyn na ten moment niczego takiego nie doświadczymy.

Co jeszcze znajdziemy w Google Stars? Pojawiła się opcja masowego zarządzania (czyli usuwania i przenoszenia) zakładek. Bardzo fajnie prezentuje się funkcja filtrowania zakładek ze względu na innych typ - obrazki, strony i filmy wideo możemy wyświetlać oddzielnie wybierając jedną pozycję ze znajdującej się pod przyciskiem w prawym górnym rogu listy. Tam też znajduje się funkcja udostępniania katalogów z zakładkami - aktualnie możliwe jest jedynie utworzenie publicznego linku, lecz wraz z z biegem czasu i oficjalną premierą powinniśmy doczekać się również udostępniania zawartości folderów konkretnym użytkownikom. To także pierwszy krok do współdzielonych folderów na zakładki, co w wielu przypadkach byłoby bardzo przydatne.

Google Stars to także nowa wyszukiwarka. Według zapowiedzi ma ona przeszukiwać nie tylko tytuły zapisanych zakładek, ale również zawartość stron www oraz oferować rozbudowany system podpowiedzi i sugestii - czyli to, co znamy z samej wyszukiwarki Google. Obecnie system ten nie jest w pełni sprawny, ale samo wyszukiwanie działa, a jego efekty są takiego jakich byśmy oczekiwali. To, czego byłem ciekaw najbadziej, czyli automatyczne filtry, niestety nie działa. Zadanie to leży po stronie serwera i przy każdorazowym dodaniu nowej zakładki, jest ona automatycznie przydzielana. Czy do uprzednio stworzonych folderów czy tylko tych, które utworzy nam Google? Tego nie wiemy, lecz w dniu oficjalnej premiery powinniśmy się dowiedzieć. Drugą z "wielkich nieobecnych" jest funkcja bezpieczeństwa i archiwizująca automatycznie strony zaweirające SPAM oraz martwe witryny.

Google Stars jest usługą, rozszerzeniem na tyle powiązaną z chmurą, że do chwili oficjalnego startu niektóre z wspomnianych funkcji są dla nas jedynie kilkoma słowami na grafice promocyjnej. Potencjał jest jednak naprawdę duży i mam nadzieję, że wraz z upływem czasu Stars staną się integralną częścią przeglądarki Chrome. Taki zapewne jest plan, lecz na początek zadowolimy się przecież i "zwykłym" dodatkiem.

Za możliwość przetestowania dodatku i udostępnienia zrzutów ekranu dziękuję Michałowi.

 

Aktualizacja: Okazuje się, że bez problemu każdy z Was może przetestować działanie Google Stars - wystarczy pobrać plik udostępniony przez Macieja w komentarzach pod wpisem i dodać go do przeglądarki. Następnie przechodzimy do zakładek (Ctrl+Shift+O) i czekamy, aż rozszerzenie przygotuje wszystko dla nas.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu