Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Polska

Niemal 16 milionów! Tak skończyła się Ostatnia Puszka Pawła Adamowicza

JS
Jakub Szczęsny
128

NIEMAL 16 MILIONÓW! Przeglądając takie akcje w internecie człowiek mimo wszystko odczuwa ogromną radość - choć nawet i przy tej okazji hejtu nie brakowało. Miało być 1000 złotych, a zebrano dużo, dużo, dużo więcej! Tak właśnie zakończyła się zbiórka "Ostatnia Puszka Pawła Adamowicza".

Dla organizatorki zbiórki ogromnym zaskoczeniem był fakt, że udało się zebrać więcej niż 1000 złotych - na tyle właśnie ustalono cel akcji. Do wczoraj, do północy zebrano prawie 16 milionów złotych!

Szczytny cel zbiórki

Jak wskazuje opis zbiórki na Facebooku:

Czy chcesz wesprzeć wraz ze mną szlachetny cel? Zbieram pieniądze na rzecz organizacji WOŚP, a każdy Twój datek — zarówno mały, jak i duży — będzie się liczyć. Przyda się każdy grosz. Dziękuję za wsparcie. Informacje o organizacji WOŚP są podane poniżej.

Celem Fundacji jest działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej.

Zbiórka ma jednak również bardzo dramatyczny kontekst. 13 stycznia, w trakcie 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Paweł Adamowicz - co roku biorący aktywny udział w wydarzeniach WOŚP został trzykrotnie raniony nożem przez napastnika - Stefana W. Prezydent Gdańska zmarł następnego dnia wskutek odniesionych obrażeń.

Zamach na Pawła Adamowicza odbił się szerokim echem w mediach - ze względu na wypowiedź zamachowca tuż po zadaniu ostatecznie śmiertelnych ciosów Prezydentowi Gdańska sprawa nabrała istotnego wymiaru politycznego.

Halo! Halo! Nazywam się Stefan W(...). Siedziałem niewinny w więzieniu. Siedziałem niewinny w więzieniu. Platforma Obywatelska mnie torturowała. Dlatego właśnie zginął Adamowicz.

W całej Polsce, przede wszystkim w centrach największych miast odbyły się marsze przeciwko nienawiści i przemocy. Liczni eksperci wypowiadali się, że zamach na Pawła Adamowicza to efekt obniżenia się standardów dysputy publicznej, a także ciągłego szczucia społeczeństwa przez polityków oraz media. Polaryzacja społeczna, która jest istotnym problemem w Polsce według niektórych mogła być nawet bezpośrednią przyczyną tego ataku.

Jednak zbiórka "Zapełnijmy po brzegi ostatnią puszkę Pana Prezydenta na rzecz WOŚP" odcina się od politycznych konotacji i jej głównym celem jest spełnienie ostatniego życzenia Pawła Adamowicza. Ten co roku brał czynny udział w działaniach WOŚP - zarówno jako przedstawiciel lokalnych władz jak i wolontariusz kwestujący wśród mieszkańców Gdańska. W tym roku Adamowicz pobił osobisty rekord pozyskanych funduszy - w tym roku WOŚP zbierał pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Według nieoficjalnych informacji, 2019 rok będzie kolejnym, w którym udało się pobić rekord fundacji.

Nie zabrakło niestety smutnych akcentów w kontekście tej akcji. Jeden z naczelnych hejterów WOŚP (którego nie należy wymieniać, promować, cytować) uznał, że zbiórka Pani Pauliny ośmieszyła Jerzego Owsiaka - bez sztabów, "Złotego Melona", otoczki medialnej (serio?) udało się zebrać niewiarygodne pieniądze. Przy tej okazji należy pamiętać, że nawet gdyby na Polskę spadł meteoryt, ów bloger powiązałby to w złośliwy sposób z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i najpewniej za winnego tego wypadku uznałby jej dyrygenta. Z pokrętną logiką nie ma co dyskutować.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot