Moje przemyślenia

Oscary 2011 na żywo w internecie

Grzegorz Marczak
Oscary 2011 na żywo w internecie
22

Autorem posta jest Łukasz Mantiuk Kiedyś gala Oscarowa była dostępna dla nielicznych. Żeby ją obejrzeć trzeba było mieć konkretny kanał telewizji (i w ogóle telewizję). Dziś to najważniejsze wydarzenie filmowe może obejrzeć praktycznie każdy. A jak na Oscary reaguje Internet? Przede wszystk...

Autorem posta jest Łukasz Mantiuk

Kiedyś gala Oscarowa była dostępna dla nielicznych. Żeby ją obejrzeć trzeba było mieć konkretny kanał telewizji (i w ogóle telewizję). Dziś to najważniejsze wydarzenie filmowe może obejrzeć praktycznie każdy. A jak na Oscary reaguje Internet?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że już sama Akademia filmowa dostrzega możliwości Internetu. Pierwszym takim znakiem jest nadawanie Oscarowych nominacji właśnie poprzez Internet i ich stronę Oscar.go.com. Na tej, oraz na Oscars.org mamy również potężną bazę przeróżnych informacji o nadchodzącej oraz minionych galach. Możemy obejrzeć reakcje laureatów i ich podziękowania, są nawet transkrypcje tych wypowiedzi. Są bogate galerie, komentarze krytyków.

Taka Oscarowa gala to również potężna pożywka dla portali filmowych. Dla przykładu Stopklatka.pl już od dwóch tygodni codziennie publikuje ‘Oscarowe prezentacje Stopklatki’, gdzie szczegółowo przygląda się dziesiątce filmów nominowanych w kategorii ‘Najlepszy film’ oraz typuje zwycięzców w najważniejszych kategoriach. Mnóstwo blogów filmowych, mniejszych i większych, na kilka dni przez galą dzieli się z czytelnikami swoimi przewidywaniami oraz nadziejami.

Najbardziej znane zagraniczne (ale Stopklatka i Filmweb również) tworzą całe oddzielne działy poświęcone Oscarom – imdb.com stworzyło „Road to the Oscars”, na Rottentomatoes.com mamy ‘RT’s Picks’ (jeden główny artykuł oraz oddzielna seria artykułów o Oscarach, nie tylko o nadchodzącej gali, ale również np. ‘Top 25 Oscar Best Picture Winners’). Nawet BBC News poświęca cały dział temu wydarzeniu (BBC News: Oscars 2011)!
Niestety, oficjalnie i za darmo, samej gali obejrzed w Internecie jeszcze nie można. Podkreślam – oficjalnie i legalnie. Strona Oscars.go.com będzie transmitowała Czerwony Dywan od północy dnia 27 lutego do 02:00 (to już 28 luty), natomiast o godzinie 02:00, kiedy to gala się rozpoczyna (w Los Angeles jest wtedy 20:00) na stronie tej będzie można obejrzed jedynie materiały zakulisowe. W Polsce gala bezpośrednio transmitowana będzie tylko i wyłącznie przez Canal+. Inne, niepolskie kanały, które pokażą galę to – oficjalny sponsor i nadawca, czyli ABC oraz np. Pro7 czy E!.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

film