Motoryzacja

PKN Orlen wprowadza nowe paliwa Efecta! Cichy sposób na podniesienie cen na stacjach?

MA
Marek Adamowicz
28

Na jednej z warszawskich stacji paliw PKN Orlen odbyła się dzisiaj uroczystość rozpoczęcia sprzedaży nowych paliw Efecta. Paliwowy gigant chwali się, że nowe produkty są zdecydowanie lepsze od zastępowanych EuroSuper95 i EkoDiesel Ultra. Jednak czy wprowadzając nowe marki paliw, Orlen po cichu nie podniesie cen przy dystrybutorach?

W komunikacie prasowym opublikowanym przez PKN Orlen możemy wyczytać iż od 11 kwietnia bieżącego roku na wszystkich stacjach koncernu debiutują uszlachetnione paliwa z rodziny Efecta – bezołowiowa Efecta 95 i Efecta Diesel do pojazdów z silnikami wysokoprężnymi. Nowe paliwa pozwalają m.in. na redukcję emisji tlenków węgla, cząstek stałych i CO2 oraz na zmniejszenie zużycia paliwa i mniejsze zanieczyszczenie jednostki napędowej.

W ramach przeprowadzonych testów benzyny Efecta 95 potwierdzone zostały jej właściwości usuwania istniejących osadów do 65% oraz przeciwdziałania powstawaniu nowych nawet  98%.  Nowe paliwa sprzedawane przez polskiego giganta paliwowego zmniejsza tarcia, osiągając w testach o 30% lepszą smarność  w stosunku do seryjnych paliw, które właśnie zostały zastąpione na stacjach. Dużo lepsze wartości osiąga również Efecta Diesel, która już po pierwszym tankowaniu pomaga usunąć nawet 50% osadów.

Z komunikatu prasowego możemy też wyczytać iż nowe paliwa oferowane przez zdecydowanie wpływają na redukcję emisji szkodliwych substancji do atmosfery. W stosunku do paliw nieuszlachetnionych nowa Benzyna Efecta 95 pozwala zredukować emisję tlenków azotu o około 8% oraz cząstek stałych nawet o 51%. W przypadku Efecta Diesel emisja tlenków azotu ograniczona może być o około 4%, a cząstek stałych o 44%. Nowe paliwa Orlenu spełniają wyśrubowane normy jakościowe, które zostały potwierdzone m.in. przez laboratoria SGS – światowego lidera i innowatora w dziedzinie kontroli, badań i certyfikacji paliw.

Podczas konferencji prasowej przedstawiciele Orlenu zapewniali, że wprowadzenie nowych paliw nie wpłynie w żadnym stopniu na detaliczne ceny przy dystrybutorach. Jednak trudno nie odnieść wrażenia, że jest to w jakimś stopniu cichy sposób na podniesienie cen paliw. Można próbować myśleć, że rodzina paliw Efecta jest wyłącznie odpowiedzią i przystosowaniem oferty do tego co oferuje konkurencja – np. na paliwa z technologią Active, oferowane przez BP. Najbliższa przyszłość pokaże czy ceny paliw na stacjach paliw pozostaną na podobnym poziomie czy jednak poszybują do góry.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu