Polska

Nie będzie już mandatów za brak dowodu rejestracyjnego lub polisy OC w samochodzie

Grzegorz Ułan
Nie będzie już mandatów za brak dowodu rejestracyjnego lub polisy OC w samochodzie
39

Długo oczekiwana wiadomość przez kierowców, jeszcze w tym roku mają wejść w życie przepisy, które zniosą obowiązek posiadania dowodu rejestracyjnego czy polisy OC w samochodzie podczas kontroli policji.

Obowiązek ten wynika z art. 95 kodeksu wykroczeń, który przewiduje kary finansowe za brak wymaganych dokumentów podczas kontroli. Zaliczają się do nich prawo jazdy, dowód rejestracyjny czy polisa OC. Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna trwają już prace nad zmianą tych przepisów, dzięki czemu te dwa ostatnie dokumenty policja będzie sprawdzać sama w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Co najważniejsze, nie będzie to konieczne nawet w przypadku, gdy jedziemy samochodem małżonka, firmowym bądź kolegi.

Jak policja będzie weryfikować informacje o aucie? Wystarczy, że zajrzy do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) za pomocą służbowych komputerów. Już teraz znajdują się tam te same dane, które widnieją np. w papierowym dowodzie rejestracyjnym.

DGP przypomina przy okazji, że te dane z dowodu rejestracyjnego są dostępne również dla kierowców z usłudze "Mój Pojazd", gdzie kierowcy mogą sprawdzić termin ważności polisy OC czy badania technicznego oraz informacje dotyczące rejestracji pojazdu, dane techniczne czy zmiany właściciela.

Z nowych przepisów ucieszą się też firmy udostępniające usługi wypożyczenia pojazdów na minuty. We Wrocławiu dochodziło do takich sytuacji, że kierowcom, którzy wypożyczali auta w Vozilli, a zostali obciążeni mandatem za brak dowodu rejestracyjnego, zwracano poniesione koszty z tego tytułu.

Nowe przepisy mają zostać uchwalone jeszcze w tym półroczu, nie ma już ku temu przeciwwskazań policji, jest też zgoda w temacie wśród parlamentarzystów różnych opcji.

fot. Loadmaster (David R. Tribble) CC BY-SA 3.0

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu