Telekomy

Orange wprowadza dopłaty do roamingu, na szczęście nie dla wszystkich

Grzegorz Ułan
Orange wprowadza dopłaty do roamingu, na szczęście nie dla wszystkich
30

Już wszyscy operatorzy strukturalni czy wirtualni wystąpili do UKE o zgodę o zastosowanie dopłat do roamingu dla swoich klientów. Większość z nich otrzymała już zgody, jedynie T-Mobile oczekuje jeszcze na takową.

Patrząc po wynikach finansowych „wielkiej czwórki” trudno się temu dziwić, straty związane z nowymi zasadami w roamingu sięgają setek milionów złotych. Na szczęście uzyskane zgody nie oznaczają, że nagle wszyscy zaczniemy płacić za połączenia w roamingu w UE jak przed 15 czerwca 2017 roku.

Dopłaty w roamingu w Play

Play, który jako pierwszy z dużych operatorów zastosował dopłaty do roamingu, wprowadził je dla nowych klientów (klienci, którzy podpisali umowę przed 26 stycznia korzystają z roamingu do końca umowy bez zmian), którzy mogą dzwonić i wysyłać wiadomości jak w kraju, ale transfer danych mają ograniczony do 1 GB.

W nowych ofertach klienci abonamentowi nadal będą mogli rozmawiać i SMS-ować w roamingu UE tak jak w kraju. Otrzymają także co miesiąc darmowy pakiet 1 GB. Podczas weekendowych wypadów, ferii czy wakacji klienci korzystający z rozmów czy SMS-ów nie odczują różnicy w porównaniu do dotychczasowych zasad. Jeśli przez ostatnich 30 dni klient więcej korzystał z telefonu w roamingu niż w Polsce, zaczniemy naliczać dopłaty. Jeśli przez kolejnych 30 dni nie korzystał z roamingu – saldo zostaje wyzerowane i podczas następnego wyjazdu dopłaty nie są naliczane. Zmiany będą obowiązywać od 26.01.2018 r.

Jakie to dopłaty? 6 gr za minutę połączenia wychodzącego, 3 gr za minutę połączenia przychodzącego, 1 gr za wysłany SMS lub MMS, 1,2327 gr za MB transmisji danych. W przypadku ofert na kartę i mixa wszyscy klienci muszą dopłacać w roamingu, jedynie klienci oferty Formuła Unlimited na Kartę dostają, co miesiąc pakiet do wykorzystania w roamingu: 100 minut na rozmowy, 50 SMS-ów i 500 MB danych.

Dopłaty w roamingu w Orange

Orange uzyskał zgodę UKE na dopłaty w roamingu w połowie kwietnia, ale na szczęście zastosuje je tylko w ofercie na kartę, zarówno dla ofert na kartę w Orange jak i w swojej submarce nju mobile na kartę.

Od 18 czerwca użytkownikom taryf na kartę Orange i nju, korzystającym z usług roamingowych na terenie UE, do ceny połączenia czy transmisji danych „jak w kraju” doliczona będzie symboliczna opłata dodatkowa. Wyniesie ona 5 gr za minutę połączenia wykonanego, 2 gr za minutę połączenia odebranego, 1 gr za wysłany SMS oraz niecały grosz za MMS lub megabajt transmisji danych.

Źródło: Orange.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu