Co startup może dać korporacji? Pomysł, powiew świeżości, rozwiązanie, które nie zrodziłoby się w zhierarchizowanej strukturze. Co korporacja może dać startupowi? Pieniądze, kontakty, wsparcie merytoryczne, odbiorców. Obie strony mogą na tym skorzystać. I korzystają, skala zjawiska jest naprawdę duża. Przykładem dużych firm robiących takie interesy, są operatorzy telefonii komórkowej. Dotyczy to także polskiego podwórka, a w ramach dowodu można wskazać na Orange Fab. Które startupy w tym roku błysnęły w programie?
Orange Fab to program o szerokim zasięgu, prócz Polski uczestniczą w nim kraje z Europy Zachodniej, Afryki, Ameryki Północnej oraz Azji - przedsięwzięcie zdecydowanie należy uznać za międzynarodowe. W naszym kraju wystartowało ono w roku 2014 i do tej pory udział w nim wzięło ponad pół tysiąca startupów, głównie z regionu Europy Środkowo-Wschodniej:
Dotychczas akcelerację przeszło 13 startupów, a 8 podpisało umowy komercyjne, m.in. OORT, Hollo, InPay, Baked Games, CallPage. Przeprowadziliśmy także testy rozwiązań Deskdoo, Sher.ly oraz iWisher.[źródło]
Do kogo skierowany jest ten projekt? Głównie do małych i średnich firm, które mogą się pochwalić ciekawymi produktami. Te ostatnie muszą być jednak spójne ze strategią rozwoju Orange - korporacja szuka po prostu przedsiębiorstw, które mogą coś wnieść do wielkiej firmy.
Udział w programie umożliwia dofinansowanie, rozwój produktu, warsztaty i szkolenia, wsparcie mentorów, a także dostęp do sieci dystrybucji i dotarcie do klientów Orange.
W ostatniej, czwartej edycji programu do finałowego etapu konkursu zakwalifikowano 9 startupów. Reprezentują przeróżne segmenty biznesu: Internet rzeczy, energetykę, edukację, są i pomysły z zakresu obsługi klienta. Startupy otrzymają wiedzę praktyczną i stworzą wspólną ofertę z Orange. Cztery z nich mogą liczyć na dofinansowanie - łącznie ma ono wynieść 70 tysięcy złotych. Kto powalczy o pieniądze? Posłużę się zestawieniem ze strony Orange:
TakeTask – platforma i aplikacja do zlecania zadań w terenie (np. audyt, tajemniczy klient). Take Task Sp. z o.o.
Applica – oparta o sztuczną inteligencję automatyzacja procesów biznesowych wymagających semantycznej analizy tekstu, takich jak obsługa klienta za pośrednictwem kanałów tekstowych, reklama programatyczna online itp. Startup Applica Sp. z.o.o
Wandlee – algorytmy sztucznej inteligencji, wspierające automatyzację różnych obszarów marketingu, obsługi klienta czy sprzedaży. Startup Wandlee Sp. z o.o.
Tutlo – platforma i aplikacja do nauki języka obcego z native speakerem. Startup Tutlo Sp. w organizacji.
Dotsens Car Assistant – system lokalizacji pojazdów pozbawiony opłat za transfer oraz wiele aplikacji www i mobilnych dostępnych dla użytkowników bez opłat. Startup Dotsens Sp. z o.o.
Lerta – system prosumencki, wykorzystujący technologię rozbicia zużycia energii na pojedyncze urządzenia, oparty na pojedynczym punkcie pomiarowym, czyli inteligentnym liczniku. Startup Husar Labs Sp. z o.o.
Treesat.io – platforma operatora Internetu Rzeczy, będąca połączeniem rynku usług i Internetu Rzeczy. Startup Investcom Szymon Fiederowicz.
QuantoS Connect IoT – warstwa mediacyjno-software’owa znajdująca się pomiędzy urządzeniami IoT a platformą zarządzającą, która będzie zlokalizowana w Orange. Startup 8Q.
Tos – system do przesyłania faktur VAT (FV) w modelu B2B, eliminujący konieczność wydruku faktur. Startup Tosend sp. z o.o.
Zdecydowanie nie mamy do czynienia z rozwiązaniami z jednego segmentu, startupy skupiają się nie tylko na różnych częściach biznesu, ale też stawiają na inne modele biznesowe. Dobrze, że telekom nie zamyka się na własnym podwórku i poszukuje projektów wykraczających poza jego podstawowy obszar działalności - to stwarza większe szanse na ostateczny sukces. Warto śledzić program, chociażby po to, by dowiedzieć się, czy i ewentualnie jak korporacja wykorzysta część z tych pomysłów.
Jeżeli ktoś jest zainteresowany programem Orange Fab, powinien zajrzeć na jego stronę. Warto to zrobić nawet teraz, bo od roku projekt działa też w formule non stop, dzięki czemu startupy mogą zgłaszać pomysły przez okrągły rok.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu