Polska

Optimus – reaktywacja. Kultowe komputery jeszcze zagoszczą na naszych biurkach

Tomasz Popielarczyk
Optimus – reaktywacja. Kultowe komputery jeszcze zagoszczą na naszych biurkach
36

Okazuje się, że marka Optimus jest ciągle silnie rozpoznawalna w Polsce. Kultowe komputery tym samym jeszcze zawitają w naszych domach i firmach. Tylko czy sentyment i wspaniała historia pozwolą im znów wrócić na piedestał? Optimus ma za sobą wspaniałą historię, na którą nie tylko składają się ko...

Okazuje się, że marka Optimus jest ciągle silnie rozpoznawalna w Polsce. Kultowe komputery tym samym jeszcze zawitają w naszych domach i firmach. Tylko czy sentyment i wspaniała historia pozwolą im znów wrócić na piedestał?

Optimus ma za sobą wspaniałą historię, na którą nie tylko składają się komputery, ale również portal Onet.pl, którego początki są kojarzone właśnie z tą firmą. Mimo zawieszonej działalności marka Optimus ciągle pozostaje bardzo silna i rozpoznawalna wśród Polaków. Z tego też powodu firma AB zajmująca się dystrybucją sprzętu nabyła do niej prawa, by zwiększyć skuteczność swojej sprzedaży .

AB utworzyło spółkę zależną Optimus sp. z o.o. Ma ona odpowiadać za wszelką działalność marki. Na rynek trafią natomiast nie tylko komputery z kultowym logo, ale również serwery i urządzenia sieciowe. Ale to nie wszystko. Plany nowego właściciela marki Optimus zakładają również utworzenie sieci franczyzowej dla małych i średnich przedsiębiorców. Dzięki przynależności do niej możliwe ma stać się uczestniczenie w przetargach i innych projektach związanych z IT. A chyba nie ulega wątpliwości, że w związku z postępującą informatyzacją administracji poszczególne instytucje będą ich organizowały coraz więcej.

Plany są bardzo ambitne. Do końca 2014 roku Optimus ma wygenerować 100 mln zł przychodu. Tylko czy znana marka wystarczy, by odnieść sukces i przekonać Polaków do zakupu komputerów oraz innych urządzeń dostarczanych przez nową spółkę?

Teoretycznie Optimus jest ciągle bardzo rozpoznawalny i w bardziej konserwatywnych środowiskach, które kultywują zasadę "dobre, bo polskie" może to zaważyć na kupnie sprzętu tej marki. Może będzie to nadinterpretacją, ale myślę, że sentyment do Optimusów czują też wszystkie panie Jadzie/Krysie/Zuzie/Stasie, które w ten sposób rozpoczynały swoją przygodę z komputerami w bankach, urzędach i innych placówkach. Kto wie, może te czynniki rzeczywiście staną się kluczowymi podczas organizowania przetargów.

Wszak nie zapominajmy, że nazwa Optimus to również kontrowersje. Szczególnie było to widoczne w końcowych latach istnienia spółki, kiedy intensywnie interesowały się nią CBŚ i CBA. Potem Optimus został połączony z firmą CD Projekt Investment, co w rezultacie ostatecznie sprawiło, że marka zniknęła z rynku (w 2011 przemianowano ją z Optimus Spółka Akcyjna na CD Projekt RED Spółka Akcyjna). Teraz reaktywuje ją nie byle kto. AB jest największym dystrybutorem IT i elektroniki użytkowej w naszym regionie, a liczba jej partnerów handlowych przekracza 15 tys.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

PolskaPCkomputeryOptimus