Startups

ZizZ - Polacy wyśnili sobie startup, z którym ruszają na podbój świata!

Tomasz Krela
ZizZ - Polacy wyśnili sobie startup, z którym ruszają na podbój świata!
34

Od dziecka słyszymy, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa sen. Chyba nikomu nie trzeba udowadniać tej mądrości, przekazywanej nam przez nasze babcie i mamy. Na temat snu powstało już wiele książek, artykułów, a nawet aplikacji mobilnych, których zadaniem jest monitorowanie naszych organizmów podcza...

Od dziecka słyszymy, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa sen. Chyba nikomu nie trzeba udowadniać tej mądrości, przekazywanej nam przez nasze babcie i mamy. Na temat snu powstało już wiele książek, artykułów, a nawet aplikacji mobilnych, których zadaniem jest monitorowanie naszych organizmów podczas drzemki. Celem tego wszystkiego jest poprawienie jakości snu, a tym samym jakości naszego życia. Polski startup Intelclinic stworzył urządzenie, które ma zadbać o jakość naszego nocnego wypoczynku. To właśnie jego twórcy szykują się na podbój świata!

Już niedługo każdy będzie mógł mieć w swojej sypialni ZizZ, który jest owocem pracy polskiego zespołu, przygotowującego się na podbój crowdfundingowego i startupowego świata. Gdy się to uda, być może będziemy mieli kolejny produkt eksportowy. Już teraz warto trzymać za to kciuki, bo nic tak nie cieszy jak sukcesy „naszych”.

Zacznijmy jednak od początku. ZizZ to okulary – gogle – maska, którą będziemy zakładali na twarz przed snem. W urządzeniu zamontowane są czujniki, które będą monitorowały fale mózgowe, ruch gałek ocznych, a także napięcie mięśni twarzy użytkownika tej niecodziennej opaski na oczy. Wszystkie zebrane w ten sposób dane, mają posłużyć do analizy naszego snu, a także jego poszczególnych faz. Zgromadzone za pomocą łączności Bluetooth dane zostaną przesłane do aplikacji mobilnej, zainstalowanej w naszym smartfonie. Jeśli kojarzycie badanie snu wykonywane w szpitalach (polisomnograficzne), to wiedzcie o tym, że ZizZ monitoruje te same parametry, tak jak podczas tego badania.

Aplikacja mobilna, która w pierwszej kolejności będzie stworzona dla urządzeń działających pod kontrolą systemu iOS, dostarczać będzie nie tylko cenne dane statystyczne na temat naszego snu, ale będzie również mogła działać jako budzik, który obudzi nas po zakończeniu pełnej fazy snu, co może nastąpić trochę wcześniej, niż stałoby się to, gdybyśmy skorzystali z tradycyjnego budzika. Dzięki temu obudzimy się pełni energii, która przyda się nam w ciągu dnia.

Analiza naszego snu ma również pozwolić na uniknięcie zjawiska występującego przy podróżowaniu w różnych strefach czasowych – jet lagu. Korzystając z ZizZ możemy w prosty sposób poznać moc krótkich drzemek w trakcie dnia, które zwiększają naszą produktywność. Jeżeli opaska przejdzie odpowiednie testy oraz otrzyma certyfikaty, będzie można wykorzystać ją przy diagnozowaniu stanów padaczkowych podczas snu.

W skrócie - projekt zespołu Intelclinic jest odpowiedzią na realne potrzeby, które posiada niemal każdy. Kto nie chciałby spać krótko, ale jednocześnie być w pełni wypoczętym i pełnym sił? Nie ulega wątpliwości, że projekt ZizZ zapowiada się bardzo ciekawie. Intelclinic testuje swój wynalazek na członkach swojego zespołu. Startup, który powstał w marcu tego roku, nie zamierza zwalniać tempa rozwoju i już teraz przygotowuje się do pozyskania środków z finansowania społecznościowego.
W najbliższym czasie Intelclinic ruszy z kampanią crowdfundingową w serwisie Kickstarter, gdzie planuje zebrać 100 tysięcy dolarów, których potrzebuje na rozpoczęcie produkcji ZizZ. Całość zapowiada się bardzo ciekawie i ekscytująco. Społeczność zgromadzona w tym serwisie uwielbia tego typu pomysły, więc mam nadzieje, że Polakom uda się zebrać potrzebne środki. Choć ZizZ do tanich urządzeń należeć nie będzie (cena regularna to 225 dolarów, ale na Kickstarterze będzie można go nabyć już za 180 dolarów), to jestem przekonany, że znajdzie się wiele osób chcących poprawić dzięki niemu jakość swojego życia.

Mam nadzieje, że dzięki ZizZ Intelclinic odniosą międzynarodowy sukces, który udowodni niedowiarkom, że Polska ma jednak ciekawe projekty i pomysły! Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, żeby spotkać odpowiednich ludzi. Oby twórcy ZizZ wyśnili sobie świetlaną przyszłość!

źródła: Angel.com, Mamstartup.pl, Techcrunch.com, Intelclinic.com.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu