Smartfony

Smartfony Oppo naładujesz w 30 minut, a bezprzewodowo w 80

Kamil Pieczonka
Smartfony Oppo naładujesz w 30 minut, a bezprzewodowo w 80
7

Oppo w tym roku pojawiło się oficjalnie na polskim rynku i wygląda na to, że wypada się tylko z tego faktu cieszyć. Firma przygotowuje się powoli do premiery swojego nowego flagowca, którego jedną z największych zalet ma być szybkość ładowania. Dzisiaj już oficjalnie wiemy jak szybko działa technologia SuperVOOC 2.0.

Oppo Reno Ace z SuperVOOC 2.0

Skoro nie możemy znacząco zwiększyć pojemności baterii w naszych smartfonach to logicznym jest aby zadbać o jak najszybsze ich ładowanie. Coraz większa liczba producentów przygotowuje swoje rozwiązania, które pozwalają ładować smartfony z mocą 20 czy nawet 40W, ale liderem w tym segmencie jest Oppo. Podczas gdy Apple dla swojego flagowego iPhone'a 11 Pro ma ładowarkę o mocy 18W, Oppo już za nieco ponad 2 tygodnie pokaże nam smartfona z wsparciem dla ładowania z mocą 65W.

Oppo Reno Ace ma zadebiutować 10 października, czyli w podobnym czasie jak OnePlus 7T i będzie też do niego całkiem podobny pod względem specyfikacji. Plotki mówią o Snapdragonie 855+, ekranie o odświeżaniu 90 Hz oraz baterii o pojemności 4000 mAh. Co jednak najważniejsze, dzięki wsparciu technologii SuperVOOC 2.0 wspomniane ogniwo naładujemy w ciągu 30 minut do pełna. Zaledwie 5 minut pod ładowarką pozwala odzyskać nawet 27% pojemności baterii. To wszystko dzięki temu, że przynajmniej w początkowej fazie ładowania moc dochodzi do 65W. Świetnie widać to na poniższym wideo.

Aby osiągnąć takie wartości firma musiała mocno popracować nie tylko od strony technicznej, ale także programowej. Specjalny algorytm, układy scalone w ładowarce i dedykowany kabel składają na świetny wynik, który zawstydza praktycznie całą konkurencję. W tej materii Oppo jest liderem, wyraźnie pokonując Samsunga czy Huawei i w najbliższym czasie nic się chyba nie zmieni.

Bezprzewodowe ładowanie z mocą 30W

Korzystając z okazji firma pochwaliła się także nową technologią ładowania bezprzewodowego. Wireless VOOC Flash Charge umożliwia ładowanie smartfona z mocą nawet 30W, co pozwala naładować ogniwo o pojemności 4000 mAh w około 80 minut. To szybciej niż większość smartfonów ładuje się po kablu. Nie wiemy jeszcze czy ta technologia pojawi się również w Oppo Reno Ace, ale z pewnością zadebiutuje już niedługo. Ładowarka stworzona przez chińską firmę obsługuje również popularny standard Qi, który pozwala ładować z mocą 5 lub 10W, więc będzie całkiem uniwersalna, ale też prawdopodobnie dodatkowo płatna.

Jeśli zaś chodzi o tańsze modele smartfonów Oppo jak nadchodzący K5, tutaj dostępna będzie technologia VOOC Flash Charge 4.0, która zapewni prawdopodobnie moc ładowania na poziomie około 35W. Czas ładowania baterii o pojemności 4000 mAh został określony na 73 minuty, czyli nieco szybciej niż przy wykorzystaniu technologii bezprzewodowej. W tej chwili to mniej więcej poziom flagowych modeli Samsunga, a w przypadku Oppo tak szybkie ładowarki będą dostępne ze znacznie tańszymi smartfonami.

Dobra wiadomość jest też taka, że chińska firma licencjonuje swoje rozwiązania innym i wiele wskazuje na to, że niedługo SuperVOOC będzie szerzej dostępny. W pierwszej kolejności może z tego skorzystać np. OnePlus lub Vivo, które przecież należą do tej samej spółki co Oppo - BBK Electronics.

źródło: Oppo

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu