Oppo

Smartfony Oppo będą teraz mogły same rozszerzyć sobie pamięć RAM

Paweł Winiarski
Smartfony Oppo będą teraz mogły same rozszerzyć sobie pamięć RAM
7

Oppo wprowadziło właśnie do swojego oprogramowania ciekawą funkcję, która powinna sprawić, że ich smartfony będą jeszcze wydajniejsze. Co powiecie na to żeby smartfon sam rozszerzył sobie pamięć RAM.

Po przeczytaniu tytułu informacji prasowej myślałem, że chińska firma zdecydowała się na modularne rozbudowywanie RAM-u w swoich nowych smartfonach, ale chodzi o coś zupełnie innego.

Wraz z najnowszą aktualizacją nakładki systemowej ColorOS11, Oppo wprowadza funkcję rozszerzenia pamięci RAM w smartfonie. Kiedy oprogramowanie uzna, że posiadany przez telefon RAM to za mało, przydzieli sobie wsparcie z zasobów pamięci ROM urządzenia dodając nawet 5 GB pamięci operacyjnej.

Nowa funkcja nazwana RAM+ będzie w stanie bonusowo przydzielać od 1 do 5 GB pamięci ROM do posiadanej przez telefon pamięci RAM. Jeśli więc mówimy na przykład o Oppo Reno5 - będzie to +5 GB, A74 5G +5 GB, A74 o raz A54 5G +3 GB.

Zastosowane przez OPPO rozwiązanie pozwala na konfigurowanie dodatkowej pamięci w trzystopniowej skali (w przypadku OPPO Reno5 5G jest to 2, 3 i 5 GB), co możliwe jest dzięki specjalnej dodatkowej zakładce w menu ustawień (Ustawienia – Informacje o telefonie – RAM – Rozszerzenie pamięci RAM). Funkcja RAM+ będzie docelowo dostępna w telefonach także ze średniej półki oraz w budżetowych modelach.

- czytamy w informacji prasowej.

Teoretycznie korzyści są oczywiste. Więcej RAM-u, nawet tego pozyskanego z ROM-u to lepsze działanie smartfona, szczególnie przy bardziej pamięciożernych aplikacjach. Zerkam jednak jeszcze raz w specyfikację Reno5 5G i widzę tam pamięć UFS 2.1, więc nie najszybszą dostępną w urządzeniach mobilnych. Jestem jednak bardzo ciekawy pierwszych testów i czy to faktycznie będzie "game changer", szczególnie w przypadku smartfonów z mniejszą ilością pamięci RAM.

źródło: informacja prasowa

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu