Moje przemyślenia

Opera Mini - 140 milionów użytkowników na świecie i ponad milion w Polsce

Jan Rybczyński
10

Do obecnych 11 krajów posiadających ponad milion użytkowników Opery Mini, dołączyło kolejnych 11 w tym Polska. Obecnie mobilna przeglądarka Opery posiada 140 milionów użytkowników. Kamień milowy to dobra okazja do podzielenia się statystykami. Okazuje się, że druga najczęściej odwiedzana strona za p...

Do obecnych 11 krajów posiadających ponad milion użytkowników Opery Mini, dołączyło kolejnych 11 w tym Polska. Obecnie mobilna przeglądarka Opery posiada 140 milionów użytkowników. Kamień milowy to dobra okazja do podzielenia się statystykami. Okazuje się, że druga najczęściej odwiedzana strona za pomocą Opery Mini w Polsce to Nasza Klasa. Najwyraźniej polski portal społecznościowy ma się nie najgorzej. Pierwsze miejsce, jak nietrudno się domyślić należy do Google. Poniżej przedstawiam całe zestawienie.

Najpopularniejsze strony wśród polskich użytkowników Opery Mini w październiku 2011 r.

1. google.com
2. nk.pl
3. facebook.com
4. wp.pl
5. youtube.com
6. wikipedia.org
7. onet.pl
8. allegro.pl
9. chomikuj.pl
10.sciaga.pl

Jak widać, nasza klasa wciąż przed Facebookiem, a milion użytkowników Opery Mini to nie mała próba osób badanych. Co prawda w ostatnim badaniu Megapanel liczba użytkowników Facebooka przekroczyła liczbę użytkowników NK, jednak Nasza Klasa jeszcze nie złożyła broni i jest wciąż najpopularniejszym serwisem społecznościowym wśród użytkowników Opery Mini.

Cieszy również całkiem wysoka pozycja Wikipedii. Najwyraźniej internet w komórce nie służy tylko do sprawdzania maila i rozrywki. Dziesiąta pozycja ściągi sugeruje, że Opera Mini ma wielu użytkowników wśród uczniów.

Na polskim blogu Opery jest również zestawienie najpopularniejszych urządzeń, na których instalowana jest mobilna przeglądarka tego producenta:

Najpopularniejsze urządzenia wśród polskich użytkowników Opery Mini w październiku 2011 r.

1. Nokia c3
2. Nokia 5130 xpressmusic
3. Nokia x2
4. Nokia 2700c
5. Nokia 6300
6. Samsung gt s5620
7. Nokia x3
8. Sony Ericsson j20i
9. Sony Ericsson k800i
10. Samsung gt s5230

Jak widać pierwszą pięć miejsc zajmują telefony Nokia oparte o różne odmiany systemu Nokia OS S40. Wśród pierwszej dziesiątki nie ma ani jednego smartfona z systemem Android. Pytanie, czy Opera Mini jest niechętnie instalowana na tego rodzaju telefonach, czy smartfony są jeszcze na tyle mało popularne w Polsce, że zwyczajnie przegrały rywalizację z bardziej rozpowszechnionymi feature phone. Być może jedno i drugie.

Wciągu ostatniego roku liczba polskich użytkowników Opery wzrosła o niecałe 60%, natomiast liczba wyświetlonych stron oraz ilość przesłanych danych wzrosła o przeszło 130%, co oznacza, że Opera ma nie tylko więcej użytkowników, ale również coraz chętniej z niej korzystamy.

Interesująco wygląda również sytuacja Opery Mini na świecie. Jak zauważa serwis The Next Web, liczba użytkowników w ciągu ostatniego roku wzrosła o 83% , to bardzo dobry wynik. W kwietniu Opera ogłosiła, że w ciągu miesiąca z Opery Mini korzysta przeszło sto milionów użytkowników oraz dziennie wyświetlanych jest dwa miliardy stron za jej pomocą, co czyni Operę najpopularniejszą przeglądarką mobilną na świecie.

W ostatnim miesiącu dzięki Operze mini wyświetlono 86 miliardów stron, które złożyły się w sumie na 13 petabajtów danych, które dzięki technologii kompresji zostały zmniejszone o 90% do zaledwie 1335 terabajtów.

Interesująco wygląda również zestawienie różnych aktywności podzielone na rodzaje telefonów.

Sieci społecznościowe królują właśnie na feature phones, które to telefony mają prawie dwukrotną przewagę nad każdym innym rodzajem w tabeli.

Pełny raport można znaleźć pod tym adresem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu