Moje przemyślenia

HTC przygotowuje pierwszego Chromebooka z ARM?

PGI
Paweł Grzegorz Iwaniuk
9

Gdy Google zaprezentowało pierwszego smartphone'a z Androidem, wydawało się, że HTC będzie już stałym partnerem technologicznym koncernu. Natomiast Google pokazało, że stałość uczuć nie jest ich mocną stroną. Obecnie głównym partnerem internetowego giganta jest koreański Samsung. Następna w kolejce...

Gdy Google zaprezentowało pierwszego smartphone'a z Androidem, wydawało się, że HTC będzie już stałym partnerem technologicznym koncernu. Natomiast Google pokazało, że stałość uczuć nie jest ich mocną stroną. Obecnie głównym partnerem internetowego giganta jest koreański Samsung. Następna w kolejce wydaje się Motorola Mobility. Do tego chyba jednak nie dojdzie, biorąc pod uwagę ostatnie doniesienia o całkowitym wchłonięciu tej firmy przez Google. Niezależnie jednak od tego, kto będzie kolejnym partnerem koncernu z Mountain View, HTC jest skazane na Google.

Skazane w sensie produkcji urządzeń z oprogramowaniem Google. Tajwański producent, pomimo własnych prób, nie jest w stanie stworzyć i wypromować swojej, samodzielnej platformy systemowej, z pomocą, której mógłby wytwarzać telefony lub nawet tablety, bez udziału Google lub Microsoftu.

Z tego powodu, przynajmniej w najbliższej przyszłości produkty HTC będą pracowały pod kontrolą systemów stworzonych przez zewnętrzne firmy. Nie oznacza to jednak, że HTC nie jest w stanie nic wnieść do produktu. Jeśli przyjrzymy się pierwszym wersjom Androida, szybko przekonamy się, że to właśnie to nakładka HTC Sense, w odpowiednim momencie udzieliła systemowi Google, największego zastrzyku użyteczności. Zachęceni sukcesem HTC, pozostali producenci również zaczęli tworzyć własne rozwiązania.

Świadome swoich możliwości, HTC może zechcieć spróbować swoich sił w nowym segmencie rynku. W segmencie, w którym firma miała już co prawda kilka eksperymentów, ale bez większych sukcesów.

Blog SlashGear poinformował dzisiaj, powołując się na serwis DigiTimes, że HTC przygotowuje się do produkcji własnego komputera z systemem Chrome OS. Według dostępnych informacji, nie będzie on typowym Chromebookiem jakie mają już w swojej ofercie Samsung i Acer.

Urządzenie miałoby przypominać wyprodukowany niegdyś HTC Shift. Był to komputer napędzany układem x86 oraz pracując pod kontrolą Windows Vista oraz Windows Mobile (w opcji dual-boot). Możliwe więc, że HTC zamierza stworzyć podobny komputer, ale tym razem z Chrome OS oraz Androidem.

Byłby to najprawdopodobniej pierwszy Chromebook oparty na układzie ARM. Przyznaję jednak, że nie jestem przekonany do konstrukcji typu dual-boot. Według mnie, potencjalni nabywcy tego urządzenia, ostatecznie i tak będą korzystali z jednego systemu, zapewne Androida.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AndroidHTCChrome OSChromebook