Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Ciekawostki

Opera mówi "nie" reklamom Microsoftu Edge. Uczciwa zagrywka?

AL
Albert Lewandowski
13

Microsoft przez lata mógł cieszyć się pozycją lidera w wielu segmentach, co też skrzętnie wykorzystywał. Teraz jednak już nie są tak mocni i widać, że sama konkurencja stara się im odwdzięczać za stare praktyki.

Edge kontra reszta świata

Nie da się ukryć, że już początkowe promowanie przeglądarki Microsoft Edge przez Amerykanów w Windowsie 10 nie spodobało się wielu osobom. Było to jednak naturalne, skoro ta była preinstalowana i najczęściej służyła tylko i wyłącznie do pobrania jakiejś innej aplikacji do przeglądania sieci.

Finalnie Amerykanie zdecydowali się na zupełną zmianę podejścia. Wskutek porażki zdecydowano się zmienić silnik przeglądarki z EdgeHTML na Chromium, który to jest podwaliną również dla Chrome'a i Opery. Do tej pory wykorzystywali go tylko w przypadku Edge'a na telefony z Androidem. Moim zdaniem ta decyzja jest trafna i pozwoli firmie bardziej dynamicznie rozwijać swój produkt.

W ostatnim czasie użytkownik @PELock zdołał odkryć w kodzie źródłowym Opery w wersji 57.0.3098.116 fragment kodu, który służy podobno tylko do blokowanie reklam Microsoft Edge na stronach Microsoftu, takich jak te z pakietem Office, Xboxem, na głównej czy też nawet poświęconej samemu Edge'owi.

Oczywiście nikt samej sprawy nie będzie chciał potwierdzić, ponieważ takie zagrywki najlepiej jest możliwie, jak najdłużej utrzymywać w tajemnicy. W dodatku w końcu ktoś postanowił blokować Microsoft, który w przeszłości zaliczył kilka podobnych sytuacji, ale względem rywali, których próbował skutecznie wykluczyć z rynku. Z tego względu nikomu nie jest ich żal.

Oczywiście tego typu zagrywki są nieakceptowalne. Akurat Opera ma czym się pochwalić i moim zdaniem walka z Edge'm mija się z celem, a do tego tego zachowanie jest zdecydowanie nieuczciwe. Zapewne nikt też nie będzie niczego wymuszał na Operze, ale i tak powinni usunąć tą łatkę, która w zasadzie niewiele wnosi i pozostawia jedynie niesmak.

źródło: @PELock (Twitter)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: