Android

OxygenOS 12 beta to pierwszy mariaż z ColorOS, wygląda... dobrze

Kamil Pieczonka
OxygenOS 12 beta to pierwszy mariaż z ColorOS, wygląda... dobrze
2

Android 12 zadebiutował, a wraz z nim pierwsi producenci szykują swoją aktualizacje. Pierwszym z nich jest OnePlus, który właśnie pokazał Oxygen OS 12 w wersji beta dla modeli OnePlus 9 i 9 Pro.

OxygenOS + ColorOS + Android 12 = OxygenOS 12

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, OxygenOS 12 to pierwsza wersja systemu OnePlus, która garściami czerpie też z ColorOS stosowanego w smartfonach Oppo. Kilka tygodni temu, szef OnePlus zapowiedział, że współpraca przy tworzeniu oprogramowania z Oppo mocno się zacieśni i możemy spodziewać się wielu wspólnych elementów, które przyśpieszą wydawanie nowych wersji systemu. Może to i nie taka zła informacja, bo między innymi dzięki temu OxygenOS 12 dostaną też OnePlus 8, OnePlus 9R 5G, OnePlus 8 Pro, OnePlus 8T, OnePlus 7 Pro, OnePlus 7, OnePlus 7T, OnePlus 7T Pro, Nord 2 5G, Nord 1 i Nord CE 5G. Posiadacze OnePlus 9 i 9 Pro mogą już instalować wersję beta, która ma jednak jeszcze swoje bolączki.

OxygenOS 12 inspirowany twórczością Jamesa Turrella

Zmiany wyglądu na pierwszy rzut oka mogą nie wydawać się duże, ale zagłębiając się w szczegóły można zauważyć sporo różnic. Dla przykładu ikonki generalnie wyglądają tak samo, ale dodano do nich nieco cieniowania, które sprawia, że prezentują się bardziej nowocześnie. Zmieni się też układ zakładki Shelf, gdzie pojawią się nowe widgety i mocniejsze powiązanie z funkcjami związanymi ze zdrowiem, co może być przydatne dla osób korzystających z OnePlus Watcha.

W OxygenOS 12 pojawi się też funkcją Private Safe, która pozwala na zapisanie ważnych dla nas plików (zdjęć, dokumentów, filmów) w specjalnie chronionej części pamięci telefonu. Dzięki temu dostęp do nich można uzyskać tylko po podaniu hasła. Pewne zmiany dotyczą również trybu ZenMode oraz Work Life Balance. Dzięki temu funkcjom możemy oddzielić elementy związane z pracą, od tego z czego korzystamy w czasie prywatnym. Telefon może zmieniać dostępne aplikacje w zależności od tego np. do jakiej sieci WiFi jesteśmy podłączeni lub w określonych godzinach.

Gorącą funkcją w ostatnich latach był tzw. Dark Mode, a OxygenOS 12 idzie jeszcze o krok dalej i da wybór pomiędzy trzema różnymi trybami. W zależności od tego jak bardzo ciemny obraz chcecie na swoim smartfonie.

W systemie pojawi się też nowa aplikacja do robienia notatek, która będzie miała znacznie większe możliwości jak np. rysowanie. Nowe możliwości zyska też funkcja Canvas AOD 2.0, która pozwala na personalizowanie swojego ekranu wygaszacza na telefonie. Generalnie chodzi w niej o możliwość przekształcenia dowolnego zdjęcia na szkic, który możemy jeszcze poprawić i wyświetlać na ekranie uśpionego smartfona.

Generalnie zmian w OxygenOS 12 jest całkiem sporo, ale wygląda na to, że duch tego systemu nie został jeszcze całkiem zatracony ;-). Dobra wiadomość jest taka, że nawet właściciele smartfonów OnePlus 7 będą mieli okazję się o tym przekonać, choć zapewne potrwa to kilka miesięcy.

Źródło: Oneplus

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu