Android

OnePlus 5/5T dostał już Android Pie, teraz pora na OnePlus 3/3T

KP
Kamil Pieczonka
10

OnePlus dotrzymuje słowa i po modelach 6 i 6T, przygotował aktualizację dla starszych smartfonów 5 i 5T bazującą na systemie Android Pie (9.0). Posiadacze zeszłorocznych "słuchawek" chińskiego producenta dostali świetny prezent świąteczny, bo dystrybucja aktualizacji rozpoczęła się 25 grudnia.

OnePlus obiecał Android Pie jeszcze w lipcu

O tym, że OnePlus przygotuje aktualizację do Android P (wtedy Pie nie był jeszcze potwierdzony) pisałem pod koniec lipca. Zgodnie z zapowiedziami, nowy system Google dostał najpierw najnowszy model 6T, później 6, a teraz wreszcie OnePlus 5 i 5T. Nie jest to może rekordowe tempo, bo nowy system Google jest już obecny na smartfonach Pixel od kilku miesięcy, ale to niestety standard w przypadku urządzeń z Androidem na pokładzie.

Lista smartfonów, które mają dostać Android Pie jest dosyć długa, ale mimo tego nadal lista urządzeń, które faktycznie dostały aktualizację do tej wersji systemu jest znacznie mniej imponująca. Tym bardziej warto docenić starania zespołu odpowiedzialnego za OxygenOS, który podobno wyrobił sporo nadgodzin, aby zdążyć jeszcze w tym roku.

OxygenOS 9.0

Nowa wersja systemu OxygenOS 9.0 to także kilka nowych opcji, które wcześniej nie były dostępne dla posiadaczy smartfonów OnePlus 5/5T. Mowa tu między innymi o nowym wyglądzie UI,  powiadomieniach oraz poprawkach bezpieczeństwa z grudnia 2018. Ponadto posiadacze tych urządzeń zyskają nowy tryb DND (Do Not Disturb) z konfigurowalnymi ustawieniami jakie powiadomienia/telefony są dozwolone. Pojawił się też nowy tryb "Gaming 3.0", który ma zapewnić rozgrywkę bez rozpraszaczy i spowolnień. Aplikacja aparatu zyskała też natywne wsparcie dla Google Lens.

Przy okazji warto też wspomnieć o kilku rzeczach, które zmienia Android Pie. System między innymi podaje obecnie całą dostępną pamięć, również tą zajętą przez system, co oznacza, że w ustawieniach zobaczycie wyższą wartość dostępnej pamięci. OxygenOS 9.0 likwiduje też pamięć cache, teraz każda aplikacja ma własną pamięć tego typu, która czasami może wymagać czyszczenia, szczególnie po aktualizacji. Google zmienił też sposób użycia przycisków głośności, teraz sterują one tylko głośnością multimediów, jeśli chcecie zwiększyć głośność dzwonka to należy przejść do ustawień systemowych. Podobnie jest z czytnikiem linii papilarnych, może on przejść w tak głęboki stań uśpienia, że do jego wybudzenia trzeba podświetlić ekran przyciskiem włączenia. Więcej takich niespodzianek znajdziecie na forum Oneplus.

Teraz czekam jeszcze na aktualizację dla Oneplus 3/3T. Kilka dni temu pojawiła się niewielka poprawka dla tego smartfona, która dodała łatki bezpieczeństwa aktualne na listopad 2018 oraz obsługę słuchawek USB typu C.

źródło: Oneplus

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu