Android

Nokia reflektuje się po wizerunkowej wpadce. Topowy model z Android Pie

JS
Jakub Szczęsny
20

Co prawda w ramach programu beta testów, ale jednak. Jeżeli dobrze pamiętacie, jestem całkiem szczęśliwym posiadaczem telefonu Nokia 8, który został pokazany przez duet Nokia - HMD Global nieco ponad rok temu w Londynie. W swoich czasach świetnie wyposażony, wręcz obiecujący. Aczkolwiek borykający się z problemami wieku dziecięcego mobilnego biznesu fińskiego tandemu.

Android Pie zdołał już nieco "okrzepnąć" na rynku mobilnym i coraz więcej smartfonów otrzymuje do niego aktualizację. Niemniej, odsetek telefonów z nowym systemem Google w środowisku jest stosunkowo niewielki, co w dalszym ciągu zwraca uwagę na nieprzyjemną i niekorzystną dla użytkowników fragmentację. Nokia oraz HMD Global słyną z całkiem szybkich aktualizacji oprogramowania dla swoich telefonów - jednak w przypadku Nokia 8 nie jest to takie oczywiste.

Pewne opóźnienia związane z rozsyłką systemu Android Pie na telefony Nokia 8 wynikają pośrednio z braku uczestnictwa konstrukcji w programie Project Treble. Ten z zasady warunkuje bardzo szybkie aktualizacje oprogramowania. Pewnym pocieszeniem jest jednak fakt, że flagowiec co miesiąc jest uzupełniany o uaktualnienia wycelowane w bezpieczeństwo. Dla użytkowników powinna być to bardzo cenna informacja: mają oni dzięki temu gwarancję, że wszelkie znane błędy są na bieżąco łatane.

Nokia 8 otrzymuje system Android Pie w ramach Beta Labs. Dlaczego?

Tutaj warto wyjść od ostatnich doniesień z obozu Nokii oraz HMD Global. Firmy rzekomo miały opóźniać aktualizacje oprogramowania z powodu wydania na rynek nowych smartfonów. Aby napędzić ich sprzedaż, uznano że zasadne będzie przesunięcie terminów udostępnienia systemu Android Pie przez OTA. Oczywiście, w tej materii wystosowano wypowiedzi mogące funkcjonować jako dementi - jak jest naprawdę raczej się nigdy nie dowiemy. Oficjalnie, Android Pie dla niezaktualizowanych urządzeń wymaga jeszcze dopracowania.

Być może z tego właśnie powodu Nokia 8 otrzymała zielone światło na uzyskanie Androida Pie w ramach programu Beta Labs. Ten jest znany od ponad roku istnienia "nowej" Nokii na rynku: założenia Beta Labs tyczą się publicznych testów nowych wersji systemu Google na telefonach, które oficjalnie nie zostały jeszcze w niego wyposażone. Aby zarejestrować się w programie Beta Labs (o ile posiadacie właściwy telefon), kliknijcie tutaj.

Android Pie Beta na telefonie Nokia 8 - jak to działa?

Wyposażona w Snapdragona 835 i 4 GB pamięci RAM Nokia 8 radzi sobie z testową wersją systemu bardzo dobrze. Nie zauważyłem większych problemów z działaniem oprogramowania - to ani się nie zacina, ani nie zgłasza nieoczekiwanych błędów. Aplikacje nie mają większych problemów z funkcjonowaniem na Android Pie. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że bezpieczne jest instalowanie wersji z Beta Labs na "produkcyjnej" maszynie, aczkolwiek nie polecam Wam tego. Jeżeli już naprawdę musicie (podobnie jak ja) - zróbcie kopię zapasową danych z urządzenia.

Android Pie to kolejna rozwojowa odsłona systemu mobilnego Google z odświeżonym interfejsem użytkownika, ulepszonymi powiadomieniami, obszarem powiadomień oraz optymalizacją pod kątem wykorzystania energii. Zastosowano również nieco inny mechanizm nawigacji po otwartych programach, najistotniejsze różnice można zaobserwować na telefonach komórkowych z wirtualnymi przyciskami służącymi do przełączania się między ekranami.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu