Gdybym miał porównać apple'owski AppStore ze sklepem Google Play dla systemu Android, nieco z bólem serca musiałbym uznać wyższość tego drugiego - głó...
Gdybym miał porównać apple'owski AppStore ze sklepem Google Play dla systemu Android, nieco z bólem serca musiałbym uznać wyższość tego drugiego - głównie pod kątem przyjazności interfejsu użytkownika. W innych aspektach jednak AppStore bije Google Play na głowę - chociażby pod względem tak istotnego bezpieczeństwa.
Nie zawsze jednak sklep Google Play był tak "ładny". Do pewnego momentu byłbym skłonny orzec, że to AppStore jest znacznie bardziej przejrzystym i zwyczajnie lepiej wyglądającym repozytorium z aplikacjami. W czasach Windows Phone / Windows 10 Mobile natomiast powiedziałbym, że to Microsoftowi udało się wstrzelić między Androida oraz iOS w kwestii dostarczenia prostego i co istotne: nieźle wyglądającego ekranu sklepu z aplikacjami.
Google Play został uproszczony. Zmiany są subtelne, ale miłe dla oka
Google od pewnego czasu pracuje nad ulepszeniem wyglądu swoich aplikacji - nadrzędnym zadaniem jest natomiast stworzenie prostszego dla użytkowników programu. Gigant więc nie sili się na przesadnie rozbudowane interfejsy: elementy mniej wykorzystywane są "chowane" w innych miejscach. Miłą odmianą dla użytkowników był odświeżony Gmail, którego kierunek pośrednio wytyczał Inbox, który niestety zostanie "zabity" przez Google. Material Design zaczyna na dobre wchodzić do ekosystemu Google i Google Play, choć już wcześniej pasujący do tej stylistyki jest jednym z dowodów na to, że ewolucja tego "interface language" w dalszym ciągu postępuje.
Od pierwszego grudnia nowy sklep Google Play dla systemu Android zaczyna docierać do coraz większej liczby użytkowników. Bardzo możliwe, że już teraz możecie skorzystać z nowej wersji repozytorium: jeżeli tak, to na pewno zauważycie skróty np. do Filmów Play / Play Music zostały przeniesione do hamburgerowego menu. Co więcej, drawer nawigacyjny został ograniczony jedynie do aplikacji oraz gier. Mało tego, wprowadzono nieco jaśniejsze kolory do aplikacji, wiodącymi są zaś dobrze znane biały oraz zielony.
Reorganizacji uległ również obszar konta użytkownika. Tam nie znajdziemy jednak szczególnie istotnych zmian. Sam program wydaje się również pracować nieco żwawiej niż poprzednie wersje.
Nie wszyscy jednak otrzymali aktualizację dla sklepu Google Play
Uaktualnienia dla tego programu są obsługiwane przez serwery Google - u niektórych użytkowników wystarczy zresetować aplikację: aby to zrobić, należy przenieść się do widoku wszystkich otwartych programów (prawy przycisk paska nawigacji) i doprowadzić do zamknięcia Google Play. Bardzo możliwe, że po ponownym otwarciu sklepu ujrzymy jego odświeżoną wersję.
Google zapowiada, że nie jest to ostatnia zmiana, jaka będzie dotyczyła repozytorium - na następny rok zapowiadane są kolejne prace nad usprawnieniem interfejsu sklepu: nie tylko w zakresie aplikacji mobilnej dla urządzeń z systemem Android, ale także w kontekście webowej odsłony. Dodatkowo, planowane są także kolejne usprawnienia dla innych programów Google.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu