Rzeczywistość rozszerzona

Snapdragon 845, sterowanie wzrokiem - tak wyglądają okulary VR jutra

Albert Lewandowski
Snapdragon 845, sterowanie wzrokiem - tak wyglądają okulary VR jutra
7

Segment VR powoli się rozwija. Mimo że jeszcze nie zdobył wielkiej popularności, to istnieje duża szansa, że w następnej dekadzie stanie się wiodącą technologią w branży rozrywki i usług. Na razie jednak jesteśmy w etapie szybkiego rozwoju. Co deweloperska wersja gogli VR od Qualcomma oferuje na tyle niezwykłego, że Amerykanie postanowili się nimi pochwalić?

Qualcomm włącza się do gry

Walka w segmencie VR i AR przybiera na sile. Kolejni producenci tworzą własne rozwiązania, jednak nieliczni decydują się od razu wkroczyć z nimi na komercyjny rynek i na razie większość skupia się na ich dopracowanie. Taką ścieżką podąża też Qualcomm. Amerykanie oficjalnie wystartują z platformą ze Snapdragonem 845 stworzoną pod kątem wirtualnej rzeczywiście już w drugim kwartale tego roku. W jej skład wchodzić będą nie tylko wydajne podzespoły, ale również oprogramowanie.

Warto wspomnieć o wsparciu dla wykrywania ruchu głowy użytkownika oraz partnerstwie z Tobii, firmą odpowiedzialną za system sterowania interfejsem za pomocą wzroku. Genialne rozwiązanie, które w przypadku gogli pozwoli wymiernie ułatwić obsługę. Co więcej, firma zadbała o wsparcie dla Vive Wive od HTC – pozwala to deweloperom tworzyć oraz sprzedawać aplikacje użytkownikom różnych urządzeń VR.

Niezależnie od wszystkich

Propozycja Qualcomma nie będzie jednak rozpoznawała ruchu, np. kroków, jednak pamiętajmy, że mówimy tu o mobilnej propozycji, która nastawiona jest przede wszystkim na wygodę użytkowania oraz prostotę. W dodatku stanowi ona w pełni niezależny system.

Platforma opiera się na następujących elementach: ekranie o rozdzielczości WQHD (2560 x 1440 pikseli) i częstotliwości odświeżania 60 Hz, 4 GB RAM, procesorze Snapdragon 845 oraz 64 GB pamięci wbudowanej. Tu jednak znacznie ważniejszy okazuje się być pakiet czujników. Na dobrą sprawę deweloperzy mają tu ogromne pole do popisu – jestem ciekaw, jakie programy powstaną z myślą o nich.

Obecnie omawiana wersja jest już trzecią. Warto odnotować, że Lenovo Mirage Solo oraz HTC Vive Focus wykorzystują ich układ, Snapdragon 835, zatem wydaje się, że Qualcomm oferuje najlepsze układy pod kątem mobilnych okularów VR. O ile jednak na razie cała technologia ukierunkowana jest na rozwój, o tyle już za kilka lat powinniśmy się wreszcie doczekać komercyjne dostępnego produktu.

źródło: Qualcomm przez The Verge

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu