Rzeczywistość rozszerzona

Świetnej jakości głośnik w smartfonie brzmi absurdalnie? Podobno AAC i Dirac znaleźli na to rozwiązanie

Albert Lewandowski
Świetnej jakości głośnik w smartfonie brzmi absurdalnie? Podobno AAC i Dirac znaleźli na to rozwiązanie
4

Jakość dźwięku teoretycznie powinna być ważnym elementem przy tworzeniu nowych urządzeń mobilnych. Na jej nacisk kładzie się przede wszystkim w modelach z wyższej półki, w których to też możemy uświadczyć naprawdę zaawansowanych rozwiązań, wydobywających nawet z małych głośników piękne brzmienie. Teraz swoją zaawansowaną technologię przygotowuje na CES 2018 Dirac wraz z AAC. Przygotujcie się na znacznie wyższy poziom audio.

Zgrany duet

Różne firmy starają się poprawiać jakość audio w smartfonach. Z uwagi na ich kompaktowe rozmiary nie jest to łatwy proces, ponieważ każda część musi odpowiednio mała, z niewielkiego głośnika trudno uzyskać zadowalający efekt. Jednak już niedługo mamy poznać wręcz przełomowe rozwiązanie. Prototyp przygotowany przez AAC oraz Dirac ma pozwolić naszym uszom usłyszeć coś naprawdę pięknego i zaskakującego.

Warto tu wspomnieć, że ta dwójka producentów celuje ze swoim produktem w różne segmenty. Widzi przyszłość swojego sprzętu nie tylko w smartfonach, ale również okularach rozszerzonej rzeczywistości, głośnikach z asystentami głosowymi czy innych produktach potrzebujących zminiaturyzowanych części. Niestety na chwilę obecną nie wiemy nic technicznego na temat owocu ich współpracy.

Nowy rozdział

Głośnik opracowany przez AAC i Diraca ma stanowić pokaz możliwości obecnej inżynierii. Mam nadzieję, że rzeczywiście przyniesie wyczekiwaną rewolucję w tym temacie i pokaże innym, że nawet z telefonu da się odtwarzać dźwięk w wysokiej jakości. Z ostatecznym werdyktem trzeba się też wstrzymać do czasu testów. Pierwsze prototypy będą mogły zostać sprawdzone za kilka dni, więc jeżeli spełnią oczekiwania, na pewno o nich sporo jeszcze usłyszymy.

W informacji prasowej pojawiły się także wzmianki o specjalnych algorytmach, optymalizujących dźwięk. Uważam, że szczególnie do gogli VR/AR sprawdziłoby się coś takiego doskonale, ponieważ to właśnie odpowiednio odgłosy z równoległej, cyfrowej rzeczywistości wzmacniają immersję i pozwalają zagłębić się w inny świat. W telefonach także wiele osób czeka na takie coś z utęsknieniem. Za wyjątkiem kilku modeli HTC, ZTE czy Apple, niewiele jest w stanie zaspokoić wymagania.

źródło: xda-developers

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu