Android

Okienka w Androidzie, czyli prawie jak Windows

Tomasz Popielarczyk
17

Do tej pory Android natywnie pozwalał jedynie na uruchamianie aplikacji pełnoekranowych. Bez względu na to, czy był to kalkulator, kalendarz cz przeglądarka, zajmowana była cała przestrzeń ekranu. A gdyby tak zaczerpnąć nieco z Windowsa i stworzyć Androida z okienkami? Podjęła się tego firma Rockchi...

Do tej pory Android natywnie pozwalał jedynie na uruchamianie aplikacji pełnoekranowych. Bez względu na to, czy był to kalkulator, kalendarz cz przeglądarka, zajmowana była cała przestrzeń ekranu. A gdyby tak zaczerpnąć nieco z Windowsa i stworzyć Androida z okienkami? Podjęła się tego firma Rockchip.

Pomysł okienek w Androidzie pojawił się już w styczniu bieżącego roku, kiedy to Rockchip prezentował swoją ideę na targach CES. Od tamtej pory projekt wyewoluował, a producent procesorów mobilnych z dumą zaprezentował pierwsze tego owoce. Rzeczywiście rezultat jest bardzo interesujący. Zobaczcie sami.

W okienku możemy uruchomić każdą aplikację. Za pomocą specjalnego, pływającego przycisku zmieniamy sposób wyświetlania. Podobnie jak w Windowsie nasze aplikacje mogą zostać ułożone tuż obok siebie. Rozmiar każdej z nich zmieniamy metodą "szczypania" ekranu dwoma palcami. Najbardziej interesująco wygląda możliwość podzielenia ekranu na dwie części, czyli zupełnie tak, jak w nowym Windowsie 8. Rockchip jednak się postarał i linia podziału jest bardzo elastyczna - możemy ją przesuwać w dowolny sposób, uzyskując w ten sposób odpowiadający naszym preferencjom podział. Okienka zamykamy w bardzo prosty sposób - przeciągając je za krawędź ekranu. Wygląda to bajecznie.

Rozwiązanie to najlepiej sprawdzi się na wyświetlaczach 10-calowych (i większych) oraz w innych urządzeniach, jak chociażby telewizory. W przypadku standardowych tabletów z ekranami o przekątnej 7 cali możemy mieć problem z uzyskaniem zadowalającej czytelności. Niemniej myślę, że i tutaj dałoby się z tego modelu coś wykrzesać.

Na zamieszczonym wideo możemy zobaczyć tablet z procesorem RK3188 Cortex-A9 quad-core. Okienka miałyby trafić też do innych modeli, opartych na układzie RK3168 ARM Cortex-A9 dual-core. Sam pomysł nie jest może szczególnie oryginalny, bo już wcześniej nad uruchamianiem aplikacji w oknach pracowała ekipa CyanogenModa. Pomysł jednak zarzucono napotykając sprzeciw ze strony Google'a. Również Samsung ma swoją wizję okienek w Androidzie. Może nie wygląda ona tak efektownie jak ta powyżej, ale sprawdza się. Nie ukrywam, że jeśli chodzi o mnie , taki model pracy zapowiada się fantastycznie.

Nasuwa się tutaj od razu pytanie - dlaczego Google nie wpadło na wprowadzenie tego do Androida. Cóż, kalifornijski gigant dał w pewien sposób do zrozumienia, że uwzględnia taką możliwość, blokując pracę społeczności CyanogenModa. Czy w przypadku Rockchipa będzie podobnie? Teoretycznie kalifornijska firma nie powinna mieć tutaj nic do powiedzenia, bo źródła Androida są dostępne na licencji Open Source. Jak jednak pokazuje praktyka nie do końca daje to pełną swobodę podczas modyfikacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

WindowsMobileAndroid