Android

Nowa aplikacja kamery dla Androida ogólnodostępna. Panoramy Photosphere w końcu dla wszystkich

Tomasz Popielarczyk
42

Aplikacja kamery w Androidzie przeszła w ostatnich kilku wydaniach solidne zmiany. Do tej pory najciekawsze funkcje jak np. zaawansowane panoramy - Photosphere były zarezerwowane tylko dla posiadaczy Androida 4.2. Teraz mogą z nich wreszcie skorzystać użytkownicy starszych wersji. Co istotne, do...

Aplikacja kamery w Androidzie przeszła w ostatnich kilku wydaniach solidne zmiany. Do tej pory najciekawsze funkcje jak np. zaawansowane panoramy - Photosphere były zarezerwowane tylko dla posiadaczy Androida 4.2. Teraz mogą z nich wreszcie skorzystać użytkownicy starszych wersji.

Co istotne, do instalacji nowej wersji aplikacji nie potrzebujemy praw roota ani żadnych innych wymagających wiedzy oraz umiejętności trików. Po prostu instalujemy wyciągnięty z Androida obecnego na HTC One i Samsungu Galaxy S4 Google Edition plik APK (który notabene prawdopodobnie został przygotowany z myślą o nadchodzącym Androidzie 4.3). To krok naprzód w stosunku do poprzedniej wersji aplikacji - kamera z Nexusa 4 była możliwa do zainstalowania tylko i wyłącznie na zrootowanych urządzeniach. Jedynym warunkiem jest tutaj posiadanie Androida 4.0 i nowszego.

Dlaczego warto zrobić aktualizację? Nowa wersja aplikacji kamery niesie za sobą szereg nowości. Najważniejszą jest oczywiście możliwość wykonywania zaawansowanych panoram - Photosphere. Wymaga to nieco wprawy, ale ostateczny rezultat prezentuje się fantastycznie.  Ponadto kamera oferuje nowy, wygodniejszy sposób uzyskiwania dostępu do ustawień oraz funkcję wspomagającą wykonywanie standardowych panoram. Ciekawym dodatkiem jest również możliwość wykorzystania przycisków regulujących głośność jako fizycznego spustu migawki. Ponadto delikatnemu odświeżeniu ulega też aplikacja galerii połączona z kamerą.

Warto jednak tutaj odnotować, że w zależności od urządzenia i zainstalowanej wersji systemu, liczba dostępnych funkcji oraz zachowanie aplikacji może się różnić. W większości przypadków nowa wersja aktualizuje po prostu starą, ale niektórzy raportują o zainstalowaniu drugiej kamery tuż obok tej starszej. Zdarzały się również przypadki, że w  nowej wersji działały wszystkie funkcje oprócz panoram Photoshpere. Należy mieć na uwadze taką ewentualność.

Plik APK można znaleźć na forum XDA gdzie umieścił go jeden z posiadaczy urządzeń z linii Google Edition. Całość ma niecałe 17 MB. Oczywiście instalację wykonujecie na własną odpowiedzialność - nie mogę zapewnić nikogo, że nikt nie maczał palców w kodzie aplikacji, co zważywszy na luki w zabezpieczeniach Androida jest możliwe. Ja zainstalowałem aktualizację na Nexusie 4 bez żadnych problemów - wszystko się idealnie nadpisało nie wywołując żadnego bałaganu. Zmiany w stosunku do wersji 4.2 nie są co prawda duże, ale zauważalne. Co najważniejsze, kamerę wreszcie znowu można skutecznie używać jedną dłonią.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AplikacjeMobileAndroidkamera