Microsoft

Office dla iPhone'a już w App Store!

Konrad Kozłowski
Office dla iPhone'a już w App Store!
15

Czyli jednak przed 2014 rokiem udało się Microsoftowi udostępnić mobilną wersję pakietu Office dla iOS. Zapowiedzi wielkich nie było, a wszystko odbyło się po cichutku. Zanim jednak emocje sięgną zenitu należy skupić się na wielu "ale", które mogą popsuć pierwsze wrażenie. Po pierwsze, jak na raz...

Czyli jednak przed 2014 rokiem udało się Microsoftowi udostępnić mobilną wersję pakietu Office dla iOS. Zapowiedzi wielkich nie było, a wszystko odbyło się po cichutku. Zanim jednak emocje sięgną zenitu należy skupić się na wielu "ale", które mogą popsuć pierwsze wrażenie.

Po pierwsze, jak na razie aplikacja dostępna jest jedynie dla subskrybentów usługi Office 365, po drugie jak na razie brakuje wersji dla iPada, więc możemy skorzystać z aplikacji Office'a jedynie na iPhone'ach i iPodzie touch 5 generacji (wymagana jest kamera, obsługująca auto-focus, sic!). Po trzecie: mobilnego Office'a próżno będziemy szukać w polskim App Store - jak na razie możemy pobrać ją jedynie z amerykańskiej wersji sklepu.

Skupiając się na funkcjonalnościach aplikacji wygląda na to, że mamy wszystko czego potrzeba - otrzymujemy dostęp do plików zapisanych na SkyDrivie. Oczywiście mozemy otwierać dokumenty, skoroszyty i prezentacje, a także edytować je, co ważne, w trybie offline. Obsługiwane są animacje, wykresy i kształty w każdym z rodzajów plików. Nie zabrakło opcji utworzenia nowego pliku, zamieszczenia wewnątrz nich komentarzy (Excel i Word) oraz naturalnie funkcji udostępniania.

Wracając do wymagań, które musimy spełnić, by móc cieszyć się "oryginalnym" Officem na iPhonie - oczywiście dla chcącego nic trudnego, ale czy taki ruch nie jest strzałem w stopę? Co z użytkownikami, którzy zakupili stacjonarne wersje pakietu Office, zamiast zdecydować się na odnawialną subskrypcję? Wielka szkoda, że Microsoft nie zdołał dopracować wersji dla iPada - nie sądzę, by uzytkownicy Office'a z większą ochotą zabierali się za przeglądanie i edycję plików na smartfonie zamiast na tablecie, chyba że w grę wchodzić będą skrajne przypadki. Pierwszy kroczek, najczęściej najtrudniejszy, został jednak wykonany, z zaciekawieniem będę śledził co w tym temacie Microsoft ma jeszcze do powiedzenia.

Aktualizacja: Wsparcie dla kolejnych 136 krajów i 27 wersji językowych pojawi się w przyszłym tygodniu, co oznacza że Office dostępny będzie także w polskim App Store.

Źródło: TUAW

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

officeiPhoneiOSOffice 365