Mobile

Oferty pracy na zawołanie - mobilna odsłona Pracuj.pl

Konrad Kozłowski
Oferty pracy na zawołanie - mobilna odsłona Pracuj.pl
11

Nowe technologie i smart-urządzenia pozwalają nam nie tylko na doświadczanie rozrywki w jakiejkolwiek formie i gdziekolwiek byśmy zapragnęli, ale także na wykonywanie wielu obowiązków zawodowych z dala od biurka czy miejsca pracy. Technologia może nam pomóc także w znalezieniu pracy, a odnalezienie...

Nowe technologie i smart-urządzenia pozwalają nam nie tylko na doświadczanie rozrywki w jakiejkolwiek formie i gdziekolwiek byśmy zapragnęli, ale także na wykonywanie wielu obowiązków zawodowych z dala od biurka czy miejsca pracy. Technologia może nam pomóc także w znalezieniu pracy, a odnalezienie miejsca zatrudnienia powinno być wtedy o wiele łatwiejsze - tutaj do akcji wkracza mobilna aplikacja Pracuj.pl

Pracuj.pl to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych serwisów z ofertami pracy. W swojej bazie ma ponad 22 tysiące ofert podzielonych na kategorie, lokalizacje, posady oraz wiele innych kryteriów, według których możemy przeszukiwać zasoby. Podobnie sytuacja wygląda w mobilnej odsłonie serwisu w postaci aplikacji dla systemu iOS. Aplikację znajdziemy w App Store zupełnie za darmo i jest ona przystosowana do pracy na iPhonie, iPodzie touch jak i iPadzie.

W celu zwiększenia szans na odnalezienie poszukiwanej pracy sugerowane jest założenie konta w serwisie Pracuj.pl co jest możliwe również z poziomu aplikacji. Ostatnim krokiem procesu rejestracji jest potwierdzenie poprzez kliknięcie w link w wysłanej do nas wiadomości e-mail. Wtedy, możemy zalogować się do serwisu, spersonalizować nasze konto oraz ustawienia aplikacji.

Wybrać można jeden z trzech statusów naszego konta - dostępny, niewidoczny oraz zamrożony. Pierwszy z nich pozwala na dostęp do wcześniej udostępnionego przez nas dokumentu CV oraz daje możliwość otrzymywania powiadomień od pracodawców oraz tzw. JobAlerty. Drugi ze statusów wyłącza dostęp do CV, zaś nie zmienia nic w kwestii powiadomień. Zamrożenie konta skutkuje brakiem dostępu do naszego CV oraz wyłącza wszelkie powiadomienia.

Strona główna aplikacji to oczywiście wyszukiwarka. Tutaj możemy wpisać słowa kluczowe związane z pracą, której poszukujemy oraz skorzystać z wygodnych filtrów. Jak wspominałem wcześniej oferty pracy segregować możemy ze względu na lokalizację, kategorię, poziom stanowiska, konkretnych pracodawców. Dostępne są również pozostałe kryteria wyników wyszukiwania jak poziom płacy, forma zatrudnienia, a nawet znajomości języka, który jest wymagany. Korzystanie z filtrów jest wygodne, ponieważ nie zauważyłem żadnych przestojów w działaniu aplikacji, a dane pobierane są błyskawicznie.

Na pochwałę zasługuje opcja zapisania filtrów wyszukiwania, których użyliśmy. Umożliwia to uruchomienie JobAlertu, gdy tylko pojawi się nowa oferta spełniająca nasze kryteria. Na urządzeniu zapisywana jest także historia wyszukiwań, dzięki czemu możemy szybko powrócić do poprzednich wyników.

Podstrona z wynikami mogłaby być odrobinę czytelniejsza - zabrakło jednoznacznego oddzielenia jednej oferty od drugiej, czego efektem jest brak przejrzystości. O wiele lepiej jest już jednak w przypadku strony z konkretną ofertą. Tutaj wyszczególnione zostały najważniejsze, podstawowe informacje o ofercie zatrudnienia, dlatego możemy błyskawicznie zdecydować czy jest to coś czego poszukujemy.

Na samym dole umieszczone zostały przyciski pozwalające na aplikowanie o pracę, dodanie do ulubionych i podzielenie się ofertą za pomocą maila. Nie jest to najlepsze miejsce dla tego typu akcji, ponieważ przeglądając oferty na urządzeniu mobilnym możemy zechcieć tylko rzucić okiem na jedną z nich, dodać do ulubionych i wrócić do wyników wyszukiwania. W takim przypadku jesteśmy zmuszani do przewinięcia całej treści zanim przyciski ukażą się naszym oczom. Na całe szczęście w wersji dla iPada nie uświadczymy tego problemu. Po wybraniu nazwy firmy możliwe jest również uruchomienie powiadomień o pojawieniu się nowych ofert pracy od pracodawcy, jak również dodać go do listy ulubionych.

Dolne menu skrywa także takie funkcje jak Polecane, gdzie znajdziemy oferty pracy dostosowane do naszych preferencji oraz na podstawie wyszukiwań, których dokonywaliśmy. Sekcja Ulubione zawiera trzy podkategorie: Oferty, Pracodawcy, Aplikowane. W pierwszych dwóch znajdziemy dodane wcześniej pozycje, zaś zakładka “aplikowane” to lista ofert na podstawie których aplikowaliśmy o zatrudnienie.

Kolorystyka i wygląd aplikacji są odpowiednio dostosowane do roli jakie ma spełniać. Nie doświadczymy tu zbędnych “wodotrysków” tylko potrzebne funkcje, których byśmy oczekiwali od takiej aplikacji. Muszę także poruszyć temat braku wsparcia przez aplikację dla iPada orientacji pionowej urządzenia. Nie zawsze komfortowe jest trzymanie tabletu w takim położeniu, a aplikacja Pracuj.pl nie daje nam wyboru.

Aplikacja Pracuj.pl została zaprojektowana w konkretnym celu i nie pojawiły się tu żadne zbędne elementy. Interfejs programu jest intuicyjny i korzystając z aplikacji odczujemy, że jej autorzy wiedzieli co chcą osiągnąć. Naprawdę spodobały mi się takie funkcje jak JobAlert czy zmiana statusu naszego konta, dzięki czemu nie musimy co chwilę sprawdzać czy pojawiły się nowe oferty, które mogłyby nas zainteresować.

Bardzo dobrym pomysłem jest dwukolumnowy układ aplikacji na iPadzie, co pozwala na wygodne przeglądanie ofert i jednoczesną manipulację kryteriami wyszukiwań. Wielka szkoda, że zdecydowano się jedynie na wsparcie poziomego ułożenia tabletu, co uniemożliwia wygodne przeglądanie ofert trzymając iPada jedną ręką. Przy najbliższej aktualizacji zdecydowanie powinno to zostać poprawione.

W podstawowej roli, czyli wyszukiwaniu ofert, aplikacja wypada bardzo dobrze i pomimo kilku niedociągnięć, jak chociażby opisane niefortunne położenie przycisków do dodawania ofert do ulubionych na iPhonie, mobilna wersja Pracuj.pl powinna sprostać Waszym oczekiwaniom. Aplikacja została wykonana zdecydowanie lepiej niż poprawnie, dlatego jedyne co pozostaje serwisowi Pracuj.pl to obronić się zasobami ofert.

Aplikację Pracuj.pl znajdziecie w App Store oraz Google Play.

---
.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu