Telekomy

Oferty internetu mobilnego LTE dla małych firm, który z operatorów z największą paczką danych?

Grzegorz Ułan
Oferty internetu mobilnego LTE dla małych firm, który z operatorów z największą paczką danych?
27

Od mojego ostatniego zestawienie ofert internetu mobilnego dla firm minął już prawie rok, postanowiłem więc sprawdzić jak aktualnie wygląda to u naszych operatorów z „wielkiej czwórki” i okazało się, że jeden z nich zdecydowanie wyszedł przed szereg, jeśli chodzi o oferowaną paczkę danych.

Internet mobilny dla firm wybiera coraz więcej przedsiębiorców, często jest to jedyny wybór w niektórych lokalizacjach, podobnie zresztą jak w przypadku klientów indywidualnych. Jednak firmy, czy to małe czy średnie, potrzebują większych paczek danych niż w domu, a u większości telekomów nadal w ofertach istnieje górna granica 100 GB, po której prędkość przesyłu danych spada. Wyłamał się z tego Orange.

Wybrałem oferty dla nowych klientów, bez urządzenia. Myślę, że korzystniej jest wybrać jakiś dobry router w sklepie, a u operatora zaopatrzyć się ciekawszą ofertą „only SIM”.

Internet mobilny LTE dla małej firmy w Orange

Orange ma w swojej ofercie trzy propozycje dla firm. Pierwsza to 15 GB + 5 GB za zakup online za 34,99 zł + VAT, przez pierwsze 6 miesięcy opłata ta obniżona została do 12,50 zł + VAT. Warto zaznaczyć, że po wykorzystaniu pakietu prędkość internetu spada do 5 Mb/s, co już jest akceptowalne, jeśli nie transferujemy w firmie systematycznie jakiś dużych ilości danych. Opcja ta jest dostępna za darmo przez pół roku, później płatna 10 zł + VAT. Jeśli zależy więc nam na tym, by po wykorzystaniu pakietu nadal korzystać w firmie z internetu, warto zainteresować się drugą opcją za 44,99 zł + VAT, gdzie ta prędkość spada do 10 Mb/s, czyli ta sama cena, większy transfer.

Trzecia opcja to wspomniany rodzynek wśród ofert dla firm. 60 GB na pełnej prędkości do wykorzystania poza strefą biurową (po wykorzystaniu poza strefą biurową prędkość spada do 64 kb/s), a w biurze 500 GB, później prędkość spada do 1 Mb/s. Podobnie jest w przypadku tych dwóch pierwszych taryf, prędkość 5 Mb/s i 10 Mb/s spada do 1 Mb/s, po wykorzystaniu 100 GB.

Internet mobilny LTE dla małej firmy w Play

Play ma ofercie dwie taryfy. Jedna za 24,39 zł + VAT, gdzie znajdziemy paczkę danych 30 GB, przez pół roku bez limitu (czyt. 100 GB). Druga taryfa to transfer bez limitu (100 GB) za 40,65 zł + VAT.

Po przekroczeniu 100 GB limitu danych na pełnej prędkości, spada póżniej do 1 Mb/s dla pobieranych danych, a dla wysyłanych 384 kb/s. Tu trzeba zaznaczyć, że w przypadku wyboru pierwszej opcji i po upłynięciu promocyjnych 6 miesięcy, po wykorzystaniu 30 GB z pakietu, nie ma możliwości korzystania z sieci do nowego okresu rozliczeniowego.

Internet mobilny LTE dla małej firmy w Plus

Plus przygotował z kolei 3 taryfy, każda z bez limitu danych w zasięgu LTE. Tu od razu przytoczę zapis w regulaminie:

Po przekroczeniu 100 GB przesłanych i odebranych danych w ramach jednej z usług „LTE dla Firm bez limitu danych” lub „LTE dla Firm bez limitu danych za 0 zł” prędkość transmisji danych zostanie obniżona do prędkości maksymalnej 512 kb/s.

Paczki danych na pełnej prędkości w każdej dostępnej technologii to 50 GB, 80 GB i 100 GB za odpowiednio 39,00 zł + VAT, 59,00 zł + VAT i 69,00 zł + VAT. We wszystkich taryfach pierwsze 3 miesiące są bez opłat.

Internet mobilny LTE dla małej firmy w T-Mobile

W przypadku T-Mobile dostępne są również 3 warianty. Taryfa Bronze to 25 zł + VAT za 30 GB, Silver - 40 zł + VAT za 60 GB i Gold - 60 zł + VAT za transfer bez limitu (100 GB). Zapis z regulaminu:

Mając na uwadze zapewnienie jak najlepszej prędkości transmisji danych oraz stabilności połączenia wszystkim użytkownikom sieci, po przekroczeniu przez Abonenta korzystającego z usługi LTE bez Limitu 100 GB transmisji danych w technologii LTE w Cyklu Rozliczeniowym, prędkość transmisji ulegnie obniżeniu do końca tego cyklu i będzie wynosić nie więcej niż 2 Mb/s w przypadku danych pobieranych oraz nie więcej niż 2 Mb/s w przypadku danych wysyłanych.

We wszystkich taryfach pierwsze 3 miesiące opłata wynosi za 1 zł.

Z powyższego zestawienia, obiektywnie rzecz biorąc, Orange ma najbardziej elastyczną ofertę dla małych firm. Jeśli chodzi o najdroższą ofertę z pakietem "bez limitu", 500 GB to pięć razy więcej niż standardowy do tej pory limit transferu u pozostałych operatorów, w przypadku wielu małych przedsiębiorstw powinien być wystarczający. Natomiast tańsze opcje mają również akceptowalne prędkości po wykorzystaniu dostępnego pakietu danych.

Linki do ofert:

Polecam też nasze ostatnie zestawienie Oferty na abonament/kartę bez limitu i internet mobilny – Zestawienie zbiorcze Vol. 3.

Photo: stockasso/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu