Polska

6 reaktorów jądrowych i 8400 MW mocy, pierwszy w 2033 roku. Jest oferta dla Polski!

Jakub Szczęsny
6 reaktorów jądrowych i 8400 MW mocy, pierwszy w 2033 roku. Jest oferta dla Polski!
9

Temat polskiej elektrowni jądrowej powolutku się rozpędza. Korea Hydro & Nuclear Power (KNHP) zaprezentowało ofertę techniczną i cenową na budowę takiego obiektu. Harmonogram zawarty w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej zakłada otwarcie pierwszego kompleksu w 2033 roku, a oferent zaproponował budowę 6 reaktorów o łącznej mocy 8400 MW.

W trakcie oficjalnej wizyty delegacji Korea Hydro & Nuclear Power w Polsce, która miała miejsce 21 kwietnia, odbyło się spotkanie z Adamem Guibourgé-Czetwertyńskim z Ministerstwia Klimatu i Środowiska oraz Piotr Naimskim, Pełnomocnikiem Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. Jeden z punktów prezentacji oferty przewidywał zapoznanie przedstawicieli polskiego rządu z reaktorem APR1400 - instalacje tego typu są obecnie eksploatowane oraz rozwijane w Korei oraz ZEA. Jest to zaawansowany obiekt wykorzystujący lekką wodę: produkuje 1400 MW energii elektrycznej netto, a jego trwałość wynosi aż 60 lat. Opracowane modele statystyczne przewidują, że prawdopodobieństwo częstotliwości uszkodzenia rdzenia wynosi mniej niż 10^(−5)/rok. W reaktorze znajduje się 231 zespołów paliwowych rdzenia.

Przygotowana oferta zakłada powstanie 6 takich reaktorów, z czego pierwszy - jak wspomnieliśmy w leadzie - miałby zacząć działać w 2033 roku, zgodnie z harmonogramem przyjętym w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej.

Przygotowując ofertę dla polskiego rządu, kierowaliśmy się przede wszystkimi tym, aby zapewnić najnowocześniejszą technologię nuklearną w trosce o bezpieczeństwo i niezależność polskiego sektora energetycznego. Reaktory APR1400 to wysoce rozwinięta konstrukcja, która pod każdym względem odpowiada potrzebom Polski.(...)Jestem przekonany, że nasza oferta jest atrakcyjna pod każdym względem, a proponowana przez nas cena jest szczególnie konkurencyjna. Jeśli KHNP zostanie wybrane jako dostawca technologii, będziemy mogli podzielić się nie tylko naszą technologią rozwijaną przez ostatnie 50 lat, ale także doświadczeniem w budowie i eksploatacji elektrowni jądrowych - tak, aby wesprzeć dążenia Polski w rozwoju energetyki na światowym poziomie.

Chung Jae-Hoon, prezes i dyrektor generalny KHNP

Pierwszy obiekt już w 2033 roku? To możliwe

Według założeń Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, który został przyjęty przez polski rząd w 2020 roku, pierwszy obiekt mający zwiększyć niezależność energetyczną naszego kraju, powinien zostać otwarty w 2033 roku. Oferta ze strony KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power) spełnia założenia tego projektu, a dodatkowo wykorzystuje projekty i konstrukcje wykorzystywane przez liderów energetyki jądrowej na świecie. Warto wskazać na fakt, iż każdy reaktor typu APR1400 wspierany jest dodatkowo przez pasywny system bezpieczeństwa, a także rozwiązania pozwalające na przetrwanie obiektowi uderzenie samolotu klasy komercyjnej. Co więcej, po wypadku jądrowym w Fukushimie, projekt wyposażono w dodatkowe zabezpieczenia, a także innowacje w zakresie ochrony przed cyberatakami.

KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power) to koreańska firma państwowa, która od 50 lat zajmuje się budową oraz eksploatacją elektrowni jądrowych. W Korei Południowej oraz w innych krajach funkcjonuje 34 bloków energetycznych, które są dziełem tego podmiotu.

Źródło: mat. prasowe

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu