Felietony

Odtwarzanie filmów DVD na iPadzie - da się, bez jailbreak'a

Szymon Barczak
Odtwarzanie filmów DVD na iPadzie - da się, bez jailbreak'a
5

Abstrahując od faktu, że Polacy nie przekonali się do tabletów, iPad i tego typu urządzenia wzbudzają Wasze zainteresowanie i są popularne w Polsce wśród gadżeciarzy. Sam iPad zdobył dość dużą popularność na Zachodzie, w tym w Stanach Zjednoczonych. Powstaje na niego coraz to więcej aplikacji, powst...

Abstrahując od faktu, że Polacy nie przekonali się do tabletów, iPad i tego typu urządzenia wzbudzają Wasze zainteresowanie i są popularne w Polsce wśród gadżeciarzy. Sam iPad zdobył dość dużą popularność na Zachodzie, w tym w Stanach Zjednoczonych. Powstaje na niego coraz to więcej aplikacji, powstają także specjalne modyfikacje, które udaje się zainstalować po złamaniu zabezpieczeń - po jailbreak'u. Pojawiające się modyfikacje są odpowiedzią na potrzeby użytkowników, których to potrzeb nie zaspokoiło Apple. Jednym z takich zapotrzebowań było odtwarzanie filmów z nośników DVD bez zbędnej konwersji i wgrywania pliku na tablet, co oferują aplikacje typu DVD to iPad. Jeden z użytkowników iPada wpadł na ciekawy pomysł, w jaki sposób zrealizować to bez jakiegokolwiek łamania zabezpieczeń.

Harrison Jackson chciał odtwarzać filmy z płyt DVD na swoim tablecie, który w przeciwieństwie do telewizora może zabrać pod kołdrę, do kuchni czy do ogrodu. Jego pomysł opiera się na streamingu wideo za pomocą serwera www zainstalowanego na komputerze w sieci lokalnej, który swoją drogą może zostać następnie wystawiony do sieci, choć to mogłoby już podlegać sankcjom prawnym - byłoby to po prostu udostępnianie treści w sieci niczym piractwo w p2p.

Do zrealizowania pomysłu Jackson wykorzystał wolne oprogramowanie - odtwarzacz VLC i serwer Apache. Za komputer posłużył mu jego Mac. Wyjście programu VLC było przekazywane do folderu, który udostępniany był poprzez serwer WWW, a samo odtwarzanie filmu na iPadzie odbywa się przez domyślnie zainstalowaną przeglądarkę, zatem nie wymaga dogrywania żadnych dodatkowych aplikacji, nie mówiąc już o łamaniu zabezpieczeń.

Skoro ustalono już metodę rozwiązania problemu odtwarzania DVD na iPadzie, być może Jackson, bądź inny hobbysta stworzy wygodne w użyciu narzędzie do realizacji owego streamingu, które samo zainstaluje i skonfiguruje serwer oraz aplikację VLC.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleiPaddvd