Tablety

Odręczne notatki na tablecie? Jak zacząć? Co wybrać?

Konrad Kozłowski
Odręczne notatki na tablecie? Jak zacząć? Co wybrać?
Reklama

Odręczne notatki nie są dziś domeną tylko zeszytów i notesów - odpowiednie urządzenie może okazać się świetną alternatywa. Jakie wybrać i z jakich aplikacji korzystać?

Rozpoczęcie roku szkolnego i akademickiego już za pasem. Sięgnięcie po tradycyjne metody w edukacji wydaje się naturalne, bo nic nie zastąpi odpowiednich książek czy notatników, ale czy na pewno? Czytniki i tablety pozwalają dziś na tak wiele, że w wielu aspektach mogę nie tylko zastąpić, ale nawet i sprawdzić się lepiej, niż ich klasyczne odpowiedniki.

Reklama

iPad lub iPad Pro i aplikacje

[okladka rozmiar=srednia]

[/okladka]

Urządzenia Apple nie były pierwszymi, które zyskały możliwość tworzenia odręcznych notatek, ale gdy tak się stało, tablety z rysikami od Apple zyskały niemałą popularność. I jest to w pełni zrozumiałe, szczególnie w sytuacji, gdy najtańszy model iPada oferuje już wsparcie dla rysika, bo w zamian otrzymujemy naprawdę świetne i dość uniwersalne narzędzie. Oczywiście do ceny każdego tabletu należy doliczyć koszt rysika Apple Pencil (1. lub 2. generacja), ale nawet w systemowej aplikacji Notatki można zacząć działać od razu po wyjęciu go z pudełka. Do zwykłych notatek będzie ona całkowicie wystarczająca, a mozliwość synchronizacji przekaże je wszystkie na pozostałe urządzenia od Apple. Największą wadą jest brak wsparcia prze Notatki.app dla jakiekolwiek zewnętrznej platformy (poza przeglądarkową wersją iCloud). 

Aplikacje do notatek na iPada

Polecaną przeze mnie aplikacją dla iPad OS będzie produkt Microsoftu, czyli OneNote - aplikacja, która znakomicie radzi sobie ze wszelkimi rodzajami notatek - od tych wprowadzanych na klawiaturze, a na odręcznych, czyli tych które nas przede wszystkim interesują kończąc. Do dyspozycji jest wiele narzędzi (ołówki, pisaki, mazaki i tak dalej), a dostęp do wszystkich tych notatek w późniejszym czasie jest możliwy niemal z każdego urządzenia, bo OneNote dostępny jest też na Androida, Windowsa oraz macOS i jeśli pozostałe urządzenia wspierają edycję za pomocą rysika (jak smartfony Samsunga czy komputery z Windows 10), to praca na tych samych notatkach będzie mogła być kontynuowana.  

Alternatywą dla OneNote’a jest na przykład Notability, za którą jednak zapłacimy 54,99 zł. Nie wydaje mi się jednak, by była to kwota wygórowana, ponieważ twórcy aplikacji pomyśleli chyba o wszystkim - rysowaniu, notowaniu, zakreślaniu, oznaczaniu, dodawaniu multimediów (obrazki, klipy wideo i audio), a wszystkie treści mogą się synchronizować na przykład z Dropboksem, Boksem, Dyskiem Google lub iCloud. Nie zabrakło aplikacji desktopowej, ale tę pobierzzecie tylko na macOS. 

Którego iPada wybrać?

W kwestii sprzętu, do wyboru mamy iPada mini, iPada oraz dwa rozmiary iPada Pro. Każdy z kolejnych modeli jest droższy od poprzednika, dlatego musimy dokładnie wiedzieć, czego potrzebujemy. Do podstawowych zadań w kwestii notatek oraz multimedialnych zastosowań (filmy, muzyka, strony internetowe) standardowy iPad będzie wystarczający, ale jeśli planujecie uczynić z niego zamiennik dla komputera, to wersja pro będzie zdecydowanie lepszym wyborem. Zapłacicie jednak za niego znacząco więcej, dlatego musicie być pewni, że jesteście gotowi przenieść większość swoich mobilnych działań na tablet. 

Surface Pro i Windows 10

[okladka rozmiar=srednia]

[/okladka]

Tablet Microsoftu od samego początku był tworzony z myślą między innymi o takim sposobie wykorzystania go w codziennych obowiązkach. Dlatego Surface Pen, podobnie jak Apple Pencil, świetnie radzi sobie z pismem odręcznym nawet wtedy, gdy opieramy nadgarstek o ekran, a dzięki łączności Bluetooth przyciski pozwalają na szybką aktywację żądanych funkcji. Jeśli chodzi o Windows 10, to nie mógłbym wymienić przed OneNote’em żadnej innej aplikacji do sporządzania notatek. Produkt Microsoftu świetnie sprawdza się w każdych okolicznościach, a o pozostałych zaletach, jak uniwersalność, już pisałem w przypadku iPada, gdzie sprawdza się równie dobrze. Znakomicie sprawdza się menu kontekstowe, które aktywuje się pojedynczym wciśnięciem przycisku na Surface Pen (dwukrotne wykonuje zrzut ekranu i przechodzi do jego edycji).

Reklama

[okladka rozmiar=srednia]

[/okladka]

Na platformie Microsoftu trudno znaleźć jakiekolwiek inne, tak dobre narzędzie, które bez żadnych opłat zaoferuje tak wiele. Tworzenie wielu notesów z wieloma stronami oraz rozbudowane narzędzia edycji spełnią nie tylko podstawowe, ale i bardziej skomplikowane oczekiwania użytkownika. W kwestii sprzętu mamy do wyboru nie tylko Surface Pro 6, czyli najnowszą i najdroższą wersję tabletu, ale także poprzednie generacje, które do odręcznych notatek w zupełności wystarczają, jak również mniejszego brata Surface Go, który będzie jeszcze bardziej poręczny. Warto przypomnieć, że Surface Pro oraz Surface Go pracują pod kontrolą Windows 10, więc wszystkie Wasze ulubione desktopowe/laptopowe aplikacje są wspierane i będziecie mogli z nich skorzystać gdziekolwiek zechcecie, także przy użyciu dotyku, co czasem bywa nawet lepszym rozwiązaniem.

Reklama

Tablet LCD

Ciekawą alternatywą dla klasycznych tabletów jest urządzenie Boogie BlackBoard będące niejako przenośną tablicą. Można z niego korzystać w przeróżnych okolicznościach i do niedawna był fajnym rozwiązaniem do jednorazowych notatek, ale teraz - po premierze aplikacji w Google Play i App Store - jest to także ciekawa propozycja dla tworzenia notatek potrzebnych w innym czasie. Wszystko dlatego, że utworzone za jego pomocą notatki można zapisać w pamięci takiego urządzenia jak smartfon. Koszt takiego tabletu jest o wiele niższy, niż pozostałe, ale poza opcją tworzenia notatek, do niczego nam się nie przyda.

Wpis jest częścią cyklu "Powrót do szkoły 2019", w ramach którego doradzamy, polecamy i rekomendujemy produkty, rozwiązania, usługi i aplikacje, które sprawią, że wrzesień będzie o wiele łatwiejszy i przyjemniejszy. Partnerem cyklu jest firma Intel.


Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama