Fotografia

Od zera do bohatera - sztuczna inteligencja poprawiła moje zdjęcia

Grzegorz Ułan
Od zera do bohatera - sztuczna inteligencja poprawiła moje zdjęcia
8

Nigdy nie bawiłem się w edycje i poprawianie swoich zdjęć. Bo zwyczajnie się na tym nie znam, to jak udało mi się zrobić w danym momencie zdjęcie, jest jego ostateczną wersją. Ewentualnie mogę spróbować robić kolejne, by jak najlepiej uchwycić dany widok. Ale skoro sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe wchodzi w nasze życie w coraz szerszym zakresie, to czemu z niej nie skorzystać w ich poprawianiu?

Twórcy Photolemur postanowili stworzyć oprogramowanie dla amatorów fotografii, które pozwoli im w kilka sekund poprawić znacznie swoje dzieła. Zaprzęgli do tego uczenie maszynowe, które na podstawie 150 tysięcy zdjęć analizowanych i przetwarzanych przez program jest w stanie udoskonalić każdą fotografię czy portret. Na swojej stronie prezentują wręcz bajkowe efekty, mi się udało dostać do betatestów ich nowej wersji aplikacji Photolemur 2.2 Specter, więc zobaczmy, co już potrafi ten program zrobić z moimi zdjęciami.

Nie ma tu tony suwaków czy skomplikowanych ustawień - zwykły panel z opcją importu zdjęcia lub opuszczeniem go metodą przeciągnij i upuść.

Na pierwszy ogień poszło zdjęcie robione w nocy, nie widać tu wyraźnie kilku elementów w oddali.

Po kilku sekundach wyświetlania się różnego rodzaju animacji magicznych różdżek i tym podobnych zabiegów, pokazał się panel z podglądem zdjęcia przed i po, gdzie możemy podejrzeć zmiany.

Pojawiły się dwa nowe elementy, których wcześniej nie było widać i poprawiła się wyrazistość tego drugiego kubka w tle. Jak ze zdjęciami w świetle dziennym? Poprawia się wyraźnie wyświetlanie kolorów, są bardziej żywe i naturalne.

Najlepiej widać to w przypadku tego zielonego budynku po prawej stronie.

Co w przypadku, gdy korekta jest zbyt intensywna? Jest w tym "programiku" jedna opcja i suwak, gdzie możemy zmniejszyć efekty zmian.

Dopiero po własnym dostosowaniu efektów, wybieramy opcję eksportu wynikowego zdjęcia, w wyskakującym okienku możemy wskazać lokalizację do zapisania, format (JPEG, PNG, TIFF, PDF) oraz jakość zdjęcia.

Poniżej wrzucam poprzednie zdjęcie kamienicy w oryginale i po eksporcie z zaznaczoną jakością na poziomie 75%.

Zdjęcie robione było iPhonem SE na ustawieniach domyślnych, więc korekta nie już tu tak spektakularna jak na ich zdjęciach na stronie. Myślę, że przy lepszej jakości zdjęć oryginalnych, efekty zmian będą bardziej widoczne. Ale i tak to zdjęcie poprawione przez Photolemur jest zdecydowanie lepsze od mojego oryginału.

Photolemur 2.2 Specter jak wspominałem jest w wersji beta, można się zapisać do jego testów na ich stronie. Ja oczekiwałem na link do pobrania aplikacji i klucz licencyjny dwa dni.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu