Facebook

Każdy może zrobić zdjęcie 360 stopni w aplikacji Facebooka

Konrad Kozłowski
Każdy może zrobić zdjęcie 360 stopni w aplikacji Facebooka
3

Najnowsza wersja aplikacji Facebooka na Androida i iOS-a pozwala wykonywać zdjęcia 360 stopni. Następuje to sporo czasu po tym, jak wprowadzono osbługę takich zdjęć w serwisie. Same fotki mogą być po prostu świetne.

Zdarzyło Wam się natrafić w News Feedzie na zdjęcie, które można było przewijać za pomocą ruchów telefonem albo po prostu przy użyciu palca? Od blisko roku Facebook właśnie w taki sposób wyświetla panoramy oraz zdjęcia sferyczne, które wykonujemy coraz częściej. Tylko taka metoda umożliwia czasami uchwycenie tego, co zrobiło na nas wrażenie lub oddanie okoliczności, w których się znaleźliśmy. Zdjęcia sferyczne należą do moich ulubionych i gdy znajdę się w miejscu, o którym będę chciał komuś opowiedzieć, to równie dobrze będę mógł mu je pokazać  w skali 1:1, np. za pomocą Cardboarda.

Zdjęcia 360 stopni w aplikacji Facebooka

 

Wykonywanie panoram nie jest trudne, pozwala na to niemal każda domyślna aplikacja aparatu. Od tej pory całkiem podobne zdjęcia będzie można wykonać także wewnątrz najnowszej wersji aplikacji Facebooka . W menu tworzenia nowego posta pojawiła się nowa pozycja o nazwie "Zdjęcie 360", po którego wybraniu przejdziemy do procesu wykonywania fotografii. Jedyne co musimy zrobić, to utrzymać smartfon na jednej wysokości i obrócić się w jedną ze stron. Chwilę później możemy udostępnić ujęcie. Nowością jest także możliwość ustawienia takiego zdjęcia, jako zdjęcie w tle na naszym profilu - na urządzeniach mobilnych będzie można przewijać je za pomocą przechylania telefonu.

Czy to są faktycznie zdjęcia 360 stopni? Tutaj pojawiają się drobne wątpliwości, ponieważ wykonywanemu przez aplikację Facebooka zdjęciu bliżej jest do tzw. zdjęcia cylindrycznego, aniżeli sferycznego, które zasługuje moim zdaniem na miano zdjęcia 360 stopni. Facebook umożliwia po prostu wykonanie naprawdę szerokiej panoramy, która obejmie wycinek tego, co znajduje się dookoła nas. Najważniejszym punktem całego projektu jest sposób wyświetlania tychże zdjęć w News Feedzie - czy to na telefonie, czy na komputerze.

Wideo 360 stopni - wymagany sprzęt

O ile zdjęciami 360 stopni (sferycznych lub panoramicznych) sprawa wygląda dość prosto i można je wykonać za pomocą odpowiedniej aplikacjina telefonie, o tyle nagranie wideo 360 stopni już takie łatwe nie jest. Nie oznacza to, że nie jest to niemożliwe, gdyż na rynku pojawiło się kilka ciekawych propozycji, które pozwolą Wam nagrywać takie klipy. Należą do nich kamerki Samsung Gear 360 i LG 360 Cam, a także urządzenia innych producentów jak Manta, Kodak, Ricoh czy Garmin.

Aktualizacja aplikacji jest jeszcze w drodze i powinna zawitać na naszych urządzeniach już niedługo.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu