Polska

Od pomysłu do data scientist. Wystartował Big Data Summer Camp

Patronat Medialny
Od pomysłu do data scientist. Wystartował Big Data Summer Camp
2

Autorem tego wpisu jest Rafał Skwiot. Zapoznanie się z próbnym zestawem danych pochodzących z jednej z największych w Europie Hurtowni Danych, przygotowanie analizy, prezentacja przed gronem ekspertów, a później staż, z możliwością zdobycia 20.000 złotych w przypadku wdrożenia projektu. To wszystko...

Autorem tego wpisu jest Rafał Skwiot.
Zapoznanie się z próbnym zestawem danych pochodzących z jednej z największych w Europie Hurtowni Danych, przygotowanie analizy, prezentacja przed gronem ekspertów, a później staż, z możliwością zdobycia 20.000 złotych w przypadku wdrożenia projektu. To wszystko czeka na młodych badaczy, którzy przystąpią do projektu Big Data Summer Camp, organizowanego przez zespół Research.NK, dział badawczy polskiego portalu społecznościowego NK.

Zagadnienie Big Data jest jednym z bardziej popularnych tematów aktualnych konferencji czy branżowych artykułów. Coraz częściej omawiane są jego możliwości, a także wyzwania, jakie się z nim wiążą. Wielu badaczy przewiduje nawet, że nie nadszedł jeszcze szczyt zainteresowania tą tematyką. Tym bardziej, że rośnie ona wprost proporcjonalnie do danych, które są gromadzone w Sieci.

W gronie pasjonatów tematyki Big Data narodził się projekt, który jest szansą dla młodych badaczy, dopiero wkraczających na ten dynamicznie rozwijający się rynek. Program Big Data Summer Camp przygotowali badacze i analitycy związani z Research.NK, działającym w ramach największego portalu społecznościowego NK. Złożony przez nich zespół, w ciągu kilku lat swojej działalności, zbudował jedną z największych Hurtowni Danych w Europie. Opierając się zarówno na rozwiązaniach autorskich, jak i technologii Hadoopa, zgromadzili już 0,5 petabajtów danych, a każdego dnia ta liczba powiększa się o kolejne 1,3 terabajtów.

Przygodę z Big Data zaczynaliśmy kilka lat temu. To właśnie wtedy przed grupą pasjonatów zostało postawione zadanie, jakim było zmierzenie się z danymi, składającymi się na największy polski portal społecznościowy. W ciągu kilku lat, dzięki wysiłkowi wielu ludzi, udało nam się stworzyć jedną z największych i najlepiej działających Hurtowni Danych w Europie. Wykorzystując najbardziej optymalne rozwiązania, świetnie odnajdujemy się w gąszczu danych, a teraz chcielibyśmy dzielić się swoim doświadczeniem i stworzyć platformę dla kolejnych badaczy, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z danymi. Tym bardziej, że według wielu przewidywań, to data scientiest będzie zawodem przyszłości. - twierdzi Edward Mężyk, Project Manager w Naszej Klasie Sp. z o.o., do której należy także Research.NK.

Big Data Summer Camp to kilkumiesięczny projekt, który jest podzielony na dwa etapy. Do pierwszego są zaproszeni wszyscy studenci, szczególnie kierunków technicznych i informatycznych. Za pośrednictwem strony bigdata.nk.pl, mogą zapoznać się z próbnym zestawem danych hurtowni NK. Na ich podstawie powinni przygotować swój projekt pomysłu na ich analizę. Wszystkie propozycje zostaną przedstawione gronu ekspertów, a najlepsi studenci otrzymają możliwość prezentacji swoich wyników podczas tzw. data pitch w jednym z trzech miast: Warszawie, Wrocławiu lub Krakowie. Po pozytywnej weryfikacji przez ekspertów, maksymalnie 2 zespoły zostaną zaproszone na 2-miesięczne praktyki w dziale Research.NK we Wrocławiu. Jeśli ich analiza zostanie wdrożona, otrzymają także nagrodę finansową w wysokości 20.000 zł.

Big Data Summer Camp rozpoczyna się przyjmowaniem zgłoszeń (do 21 czerwca). Finał całego projektu planowany jest na wrzesień 2013 r. Partnerem merytorycznym projektu jest ICM przy Uniwersytecie Warszawskim, a także Wydział Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Patronem medialnym jest Antyweb.pl.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu