Polska

SkyCash ułatwia kupno biletu autobusowego - płatność w saldo karty

Karol Kopańko
SkyCash ułatwia kupno biletu autobusowego - płatność w saldo karty
22

Już niedługo tradycyjny, „fizyczny” portfel stanie się zupełnym przeżytkiem i reliktem minionej, analogowej ery. Przecież Polacy na masową skalę zaopatrywani są w karty kredytowe, z których znacząca część obsługuje technologie zbliżeniowe. Jednak zawsze jest to dodatkowy kawałek plastiku do noszenia...

Już niedługo tradycyjny, „fizyczny” portfel stanie się zupełnym przeżytkiem i reliktem minionej, analogowej ery. Przecież Polacy na masową skalę zaopatrywani są w karty kredytowe, z których znacząca część obsługuje technologie zbliżeniowe. Jednak zawsze jest to dodatkowy kawałek plastiku do noszenia w kieszeni. A więc, postępując zgodnie z ideologią brzytwy Ockhama, kolejni producenci zapewniają w swoich smartfonach obsługę NFC. Jednak nawet posiadacze telefonów bez wsparcia dla tej technologii, mogą bez problemu dokonywać płatności mobilnych, np. dzięki systemowi SkyCash. Teraz nawet nie trzeba będzie pamiętać o jego doładowywaniu! Wystarczy połączyć go z kartą płatniczą.

Pojawił się już dziś na łamach Antyweb.pl artykuł Tomasza, w którym wspominał on o dodaniu do standardowych kart microSD moduł SWP, dzięki czemu zwykły magazyn danych mógłby zyskać funkcję płatniczą. Póki jednak takie rozwiązanie się upowszechni, możemy korzystać z innych systemów płatności, zwłaszcza, że stają się one coraz wygodniejsze.

Przyjrzyjmy się  nowinkom wprowadzony w SkyCash. Dotychczas system ten można by najlepiej określić mianem telefonicznej portmonetki, którą musieliśmy zasilać środkami z naszego konta, aby później „wyciągnąć” z niej pieniądze potrzebne do finalizowania szeregu transakcji, takich jak np. kupno biletów komunikacji miejskiej i kolejowej, ale także kinowych, płatności za parkowanie, zasilenia telefonów na kartę i wypłacanie gotówki z bankomatów.

Teraz jednak, po aktywowaniu odpowiedniej opcji w menu aplikacji mobilnej, będzie można zapłacić za bilet autobusowy bez potrzeby sięgania do środków zgromadzonych na SkyCash’owym koncie, choć ta opcja wciąż pozostaje aktywna. Jeśli zdecydujemy się więc na płatność w saldo karty płatniczej jedynym wymaganiem będzie podanie kodu CW/CVC/CVC2 albo mPINu.

System pracuje w technologii Master Card Mobile i współpracuje z kartami MasterCard, a także Visa, które można podłączyć do konta z poziomu przeglądarki albo aplikacji mobilnej. SkyCash zapewnia, że dane przechowywane w jego systemie są odpowiednio zabezpieczane i nie należy martwić się o ich nieautoryzowane odczytanie.

Warto na koniec dodać, że pilotażowo rozwiązanie płatności w saldo karty płatniczej zostało wprowadzone pod koniec kwietnia dla Kolei Wielkopolskich i Trójmiejskiego SKM.

Mimo wszystko największa konkurencja jeśli chodzi o bilety komunikacji miejskiej występuje w stolicy, gdzie pasażerowie mogą wybierać pomiędzy trzema platformami. Najstarszą jest mPay obecny na rynku od 2008 roku, a najmłodszą moBilet wprowadzony we wrześniu 2012. A Wy, z którego z tych systemów korzystacie?

Foto

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu