Felietony

Od paru lat nie napisałem niczego odręcznie, chyba już nie umiem

Grzegorz Marczak

Rocznik 74. Pasjonat nowych technologii, kibic wsz...

86

Oczywiście podpis czy krótkie zdanie, czasem zdarza mi się napisać odręcznie, ale naprawdę od kilku lat nie napisałem niczego przy użyciu długopisu i papieru. Obawiam się, że dziś już bym nie umiał. Umiejętność pisania odręcznego powoli zanika - tak dzieje się z większością nieużywanych regularnie umiejętności. Owszem, każdy kto w swojej historii edukacji miał naukę pisma odręcznego, będzie w stanie napisać kilka zdań łącząc niezdarnie litery w słowa. Kiedy jednak dojdzie do sytuacji, w której trzeba będzie napisać coś dłuższego, każdy natychmiast przesiądzie się do komputera.

Pisanie a edukacja

Jak zapewne wszyscy wiemy, pisanie na początkowym etapie edukacji jest bardzo ważne. Rozwija zdolności dziecka, stymuluje mózg, pozwala lepiej zapamiętywać, dobrze wpływa na motorykę dziecka itp. Same zalety, pod warunkiem, że dziecko do pisania się przyłoży, będzie staranne i będzie tę umiejętność rozwijać. To wszystko teoretycznie dzieje się w szkole. W praktyce jest oczywiście z tym różnie i czasem umiejętność pisania przeradza się w męczarnie - szczególnie u tych dzieci, którym pisanie po prostu nie idzie, szczególnie w sytuacjach, w których w szkole nieodpowiednio dużo czasu poświęcano na naukę pisania.

Pisanie jest potrzebne, ale co z komputerem?

Mam wrażenie, że istnieje olbrzymia przepaść między obecnymi metodami edukacji, a technologiami. O ile bowiem, początkowo forma pisania odręcznego wszelkich rzeczy w szkole ma sens, to nie wiem dlaczego, w późniejszych etapach edukacji nie dopuszcza się również prac przygotowanych na komputerze? Trzeba sobie jasno powiedzieć, że w dzisiejszych czasach odręczne pismo jest umiejętnością, która będzie zanikać, czy nam się to podoba czy nie. Również dzieci od najmłodszych lat przyzwyczajone są do pisania na komputerze, ale aby zadowolić wymagania systemu edukacji, muszą później wypracowania przepisywać z komputera ręcznie do zeszytu. Rozumiem i zgadzam się, że na początkowym etapie edukacji jest to niezbędne, ale w latach późniejszych ? Czy wypracowanie napisane na komputerze będzie gorsze? Czy chodzi o to aby ładnie pisać i ktoś będzie poza zawartością merytoryczną oceniał też nasz styl stawiania literek i łączenia ich w wyraz?

Nie pamiętam

Nie pamiętam kiedy ostatnio napisałem więcej niż jedno zdanie odręcznie. Nie pamiętam też z ostatnich lat sytuacji, w których taka forma komunikacji była wymagana czy też niezbędna. Brutalna prawda jest taka, że niedługo pismo odręczne wyjdzie z powszechnego użytku i wtedy nauka pisania będzie jeszcze trudniejsza, bo rozwój otaczającego świata będzie pokazywał, iż jest to archaiczny sposób komunikacji.

Nie chcę przy tej okazji oceniać, czy to dobrze czy to źle. Zapewne wszystko, co wpływa na rozwój dzieci jest rzeczą potrzebą i szybko podstawy pisania ze szkoły nie znikną. Chciałbym tylko aby obok ręcznego pisania pojawiła się też nauka pisania przy pomocy komputera, bo to jest dziś równie ważna, o ile nie ważniejsza umiejętność.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

edukacjakomputerhot