Kiedy myślimy o japońskich innowacjach, pierwsze co przychodzi do głowy to zaawansowane roboty czy nowoczesne samochody. Ale to właśnie niepozorne wynalazki z Kraju Kwitnącej Wiśni zrewolucjonizowały nasze codzienne życie. Niektóre z nich są tak powszechne, że nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich japońskiego pochodzenia.
Od kawy w puszce po szybkie pociągi. Jak japońskie innowacje zmieniły świat

Od kuchni po łazienkę
Weźmy na przykład elektryczną ryżowarkę - wynalazek, który odmienił życie milionów gospodarstw domowych. W 1945 roku Mitsubishi Electric Corporation wypuściło pierwsze takie urządzenie, ale było ono dalekie od doskonałości. Dopiero gdy Yoshitada Minami wpadł na pomysł dodania termostatu w 1956 roku, ryżowarki stały się niezawodnym sprzętem kuchennym. Dziś trudno znaleźć azjatycki dom bez tego urządzenia.
A co powiecie na kawę w puszce? To też japoński pomysł! UCC Ueshima Coffee Co. w 1969 roku wprowadziło na rynek pierwszą kawę w puszce - pomysł, który początkowo wydawał się szalony, ale szybko podbił świat. Dziś automaty z ciepłymi i zimnymi napojami w puszkach są nieodłącznym elementem japońskiego krajobrazu.
Japończycy zrewolucjonizowali nawet... toalety! Firma Toto w 1980 roku stworzyła "washlet" - toaletę z podgrzewaną deską, funkcją bidetu i automatycznym spłukiwaniem. Dziś zaawansowane toalety są standardem w japońskich domach i powoli podbijają resztę świata.
Technologiczna rewolucja
Przełom w transporcie nastąpił w 1964 roku, gdy Japonia zaprezentowała światu Shinkansen - "pocisk" poruszający się z zawrotną już wówczas prędkością 210 km/h, teraz rozpędza się nawet do 320 km/h. To nie tylko skróciło podróż z Tokio do Osaki z 6,5 do 2,5 godzin, ale też zapoczątkowało erę superszybkich pociągów na świecie. Co ciekawe, mimo ogromnych prędkości, Shinkansen może się pochwalić zerowym wskaźnikiem śmiertelnych wypadków!
Seiko natomiast zrewolucjonizowało świat zegarków. W Boże Narodzenie 1969 roku firma wypuściła Seiko Quartz Astron - pierwszy na świecie zegarek kwarcowy. Kosztował tyle co średniej klasy samochód, ale rozpoczął rewolucję w branży zegarmistrzowskiej.
Od muzyki po palenie
Sony w 1979 roku kompletnie zmieniło sposób, w jaki słuchamy muzyki. Walkman, pierwotnie nazywany "Soundabout", miał być gadżetem dla młodych ludzi. Pierwsze prognozy mówiły o sprzedaży 5000 sztuk miesięcznie. Rzeczywistość? Ponad 500 000 sprzedanych urządzeń w pierwsze dwa miesiące! To właśnie Walkman zapoczątkował erę osobistego słuchania muzyki.
Również klasyczne papierosy nie obroniły się w Japonii przed innowacją. W listopadzie 2014 roku Nagoja była jednym z dwóch pierwszych miast na świecie, gdzie zadebiutowały podgrzewacze tytoniu IQOS (teraz dostępne w serii iluma i), w których tytoń nie jest spalany, a podgrzewany. W efekcie, od momentu wprowadzenia tej technologii, spadła nie tylko sprzedaż klasycznych papierosów, ale i odsetek palaczy – ten drugi o połowę.
Co ciekawe pozwolono nawet lekarzom informować ludzi uzależnionych od nikotyny o alternatywie w postaci podgrzewaczy (tylko wtedy, kiedy inne metody walki z nałogiem były nieefektywne). Przykład Japonii jest teraz często przywoływany w kontekście tzw. redukcji szkód (harm reduction), czyli podejścia, które zakłada, że jeśli ktoś nie chce, albo nie jest w stanie całkowicie rzucić palenia, to może rozważyć przerzucenie się na coś mniej toksycznego.
Komunikacja przyszłości
A czy wiecie, że emoji to też japoński wynalazek? W 1997 roku telefon SkyWalker DP-211 SW wprowadził pierwsze 90 czarno-białych emotikon. Dziś Unicode zawiera ponad 3000 emoji, a ich liczba stale rośnie. To właśnie te małe obrazki zrewolucjonizowały sposób, w jaki komunikujemy się w sieci.
Japonia dała nam także kody QR (wymyślone przez Denzo Wave w 1994 roku), aparaty cyfrowe (pierwszy konsumencki model DS-X wypuściło Fujifilm w 1989 roku), telefony z aparatem (Sharp J-SH04 z 2000 roku) czy technologię płyt CD i DVD (wspólny projekt Sony i Philips).
Te wszystkie wynalazki pokazują, że japońska innowacyjność nie polega na tworzeniu skomplikowanych robotów, ale na ulepszaniu codziennego życia zwykłych ludzi.
I właśnie tak rozumiem innowacje, coś, co pozwala nam usprawnić nasze życie poprzez zastosowanie czasem znanych, a czasem mniej znanych rozwiązań. Innowacje biorą się często z “lenistwa” przed powtarzalnymi, nie lubianymi zajęciami a czasem z potrzeb ułatwiania sobie życia czy też poprawiania jego statusu.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu