Facebook

Zadbaj o bezpieczeństwo konta na Facebooku - oto sposoby, które musicie znać

Konrad Kozłowski
Zadbaj o bezpieczeństwo konta na Facebooku - oto sposoby, które musicie znać
3

Profil na Facebooku pełni przeróżne role dla użytkowników - dla niektórych to internetowa wizytówka, dla innych sposób na pozostanie w kontakcie z rodziną i znajomymi, a część z nich traktuje go jako przepustkę do Messengera. Nieistotne jednak, który ze scenariuszy dotyczy Waszego konta, zadbanie o...

Profil na Facebooku pełni przeróżne role dla użytkowników - dla niektórych to internetowa wizytówka, dla innych sposób na pozostanie w kontakcie z rodziną i znajomymi, a część z nich traktuje go jako przepustkę do Messengera. Nieistotne jednak, który ze scenariuszy dotyczy Waszego konta, zadbanie o jego bezpiczeństwo jest niezwykle ważne i wolałbym nie przywoływać przykładów tego, jakie szkody może wyrządzić ktoś w naszym imieniu. Na całe szczęście Facebook doskonale zdaje sobie sprawę z tego faktu i oferuje kilka sposobów na zabezpieczenie naszych danych.

1. Dwustopniowa weryfikacja użytkownika


Przyznam, że jest to dość uciążliwe rozwiązanie, ponieważ przy każdorazowym logowaniu na konto wymagane jest podawanie generowanego przez aplikację kodu. Bywają sytuacje, w których chcemy błyskawicznie skorzystać z Facebooka na nowym urządzeniu, a dwustopniowa weryfikacja podczas logowanie znacząco ten proces wydłuża. Nie bez przyczyny umieściłem jednak tę metodę pod numerem 1. Jest to najlepszy z dostępnych sposobów zabezpieczenia dostępu do konta, ponieważ oprócz znajomości hasła, wymagany jest dostęp do naszego smartfona z aplikacją generującą kod. Biorąc pod uwagę to, z jaką uwagą strzeżemy naszych telefonów, szanse na jego przejęcie są maleją.

Aby aktywować dwustopniową weryfikację podczas logowania należy udać się do ustawień konta, wybrać zakładkę bezpieczeństwo i kliknąć “Edytuj” przy pozycji “Zatwierdzanie logowania”. Następnie postępujemy zgodnie ze wskazówkami. Warto zaznaczyć opcję wymagania kodów od momentu włączenia funkcji - domyślnie jeszcze przez tydzień pozostanie ona nieaktywna. Uzyskiwanie kodów może następować za pomocą aplikacji od Google, którą znajdziecie w App Store i Google Play, zaś na Windows Phone przygotował takową Microsoft. Po zeskanowaniu kodu QR i podaniu kodu wygenerowanego przez aplikację podajemy go, by potwierdzić pomyślne ukończenie procesu. Nie zalecałbym wyboru otrzymywania kodów za pomocą SMS-ów, ponieważ te nie zawsze docierają tak szybko, jakbyśmy tego oczekiwali, a w przypadku problemów z siecią komórkową w ogóle nie uzyskamy dostępu do konta.

Kliknij tutaj, by przejść do ustawień dwustopniowej weryfikacji.

2. Powiadomienia o logowaniu

Drugą w kolejności metodą zabezpieczenia konta jest system powiadomień, które otrzymujemy w przypadku logowania na nasze konto. Do tej pory powiadomienia pojawiały się pośród innych notyfikacji, ale przede wszystkim docierały do nas w postaci wiadomości e-mail i SMS-ów. Od 11 listopada drugi ze sposobów przestanie być wspierany i powiadomienia będą dostępne tylko w aplikacji Facebooka oraz dzięki e-mailom. Z tego zabezpieczenia korzystam najdłużej i dodam, że dwukrotnie uratowało mnie ono przed włamaniem. Może nie dosłownie, ale zostałem poinformowany o zalogowaniu na moje konto, którego ja nie dokonałem. Błyskawicznie zakończyłem wszystkie sesje aktywności i zmieniłem hasło - obyło się bez dodatkowych “przygód”.

Kliknij tutaj, by przejść do ustawień powiadomień o logowaniu.

3. Przeglądarki, aplikacje i logowania

W punkcie powyżej wspomniałem o takiej czynności jak zakończenie sesji aktywności. Facebook umożliwia nam na zapoznanie się z pełną listą aktywnych sesji na naszym koncie i w dowolnej chwili możemy takowe zakończyć. Jeżeli jakaś z przeglądarek, aplikacji czy lokalizacji wydaje nam się podejrzana wystarczy jedno kliknięcie, by ukrócić komuś szpiegowanie nas. Nie u wszystkich, ale u pewnej grupy osób lista ta regularnie się wydłuża, niemniej jednak zalecam każdemu zweryfikowanie obydwu list.

Kliknij tutaj, by przejść do listy zaufanych przeglądarek i aplikacji z dostępem do Twojego konta oraz tutaj, by zapoznać się z listą aktywnych sesji na Twoim koncie.

4. Zaufane kontakty

Każdy się może pomylić i zdarza się, że Facebook bezpodstawnie ogranicza użytkownikom pole działania na portalu. Bez rzeczywistego powodu blokowane były także całe konta i prawdę mówiąc nigdy nie wiadomo, czy ktoś nie zrobi nam głupiego żartu, który może sprowadzić na nas i nasze konto jakieś problemy. W takich sytuacjach pomocne mogą okazać się zaufane kontakty, czyli wskazane przez nas dokładnie 3 osoby (posiadające konto na Facebooku), które w razie potrzeby będą mogły pomóc nam w odzyskaniu konta, na przykład poprzez potwierdzenie naszej tożsamości.

Sam Facebook podpowiada, by na tej liście znalazły się osoby, którym ufamy i z którymi będziemy mogli skontaktować się bez dostępu do Facebooka. Im większa liczba takich osób, tym bardziej prawdopodobne, że w miarę szybko uda nam się uporać z problemem. Minimalnie musimy wskazać 3 takie osoby, ponieważ do odzyskania naszego konta wymagane są dokładnie 3 kody, które pozwolą na uzyskanie dostępu.

Kliknij tutaj, by przejść do ustawień zaufanych kontaktów.

5.Facebook.com/Hacked

Jeżeli podejrzewacie, że Wasze konto zostało zhakowane, nie jesteście pewni czy wszystko jest w porządku lub obawiacie się, że posiadacie wirusa, to warto odwiedzić specjalnie przygotowaną przez Faceboka podstronę na taką sytuację. W pierwszej kolejności będziecie musieli potwierdzić swoją tożsamość przez podawanie hasła, a następnie przejść przez kilka kroków, w których między innymi zmienicie hasło, potwierdzicie połączone z kontem adresy e-mail, wycofacie uprawnienia z aplikacji, zweryfikujecie ostatnie aktywności na Waszym koncie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

FacebookBezpieczeństwo