Netflix

To niezbędne dodatki dla użytkowników Netflix - oceny filmów i inne

Konrad Kozłowski
To niezbędne dodatki dla użytkowników Netflix - oceny filmów i inne
23

Przeglądanie oferty Netfliksa to niełatwe zadanie - zdarza się, że poświęcamy na to więcej czasu, aniżeli na samo oglądanie. Warto więc wiedzieć, które z produkcji omijać szerokim łukiem. W tym pomogą nam te dodatki do przeglądarki.

Netflix stawia na własne oceny i rekomendacje

Najpopularniejszą bazą z filmami i ocenami społeczności jest należące do Amazona IMDb (Internet Movie Database). Setki tysięcy głosów nie traktuję jak wyrocznię, ale nie da się ukryć, że jest to przydatna pomoc w określaniu poziomu wielu produkcji, podobnie jak nasz lokalny Filmweb. Różnica jest jednak znacząca, bo na IMDb swoje oceny pozostawiają użytkownicy z całego świata, co może - choć nie musi oczywiście - skutkować bardziej uniwersalną opinią. Dzięki niej można w mgnieniu oka odrzucić dany tytuł, mimo że jego opis lub zwiastun wyglądają na intrygujące.

Polecamy: Netflix rezygnuje z gwiazdek - oto nowy system oceniani

Netflix stosuje jednak własny system oceniania, który jest niezwykle osobisty. Pod uwagę brana jest nasza aktywność (plusowanie lub minusowanie produkcji), a także zaangażowanie, czyli postępy w oglądaniu konkretnych tytułów. Jeżeli porzuciliście po 1 odcinku serial kryminalny, a później obejrzeliście w całości dramat obyczajowy, to algorytmy Netfliksa podsuną Wam więcej produkcji z drugiego gatunku. Dodatkowo, serwis określa (podając procenty) w jakim stopniu dany film lub serial pokrywa się z naszym gustem. Nie potwierdzę 100% skuteczności tego narzędzia, ale bywało użyteczne.

Oceny z IMDb na Netflix dzięki dodatkom

Niestety, na Netflix nie znajdziemy ocen z zewnętrznych serwisów, właśnie jak IMDb. Wyniki to zapewne z faktu przynależności tej usługi do portfolio firmy Amazon, ale poza tym wszyscy doskonale wiemy, jak mocno Netflix stawia na personalizację wyników wyszukiwania i rekomendacji, więc sugerowanie się ocenami widzów, którzy nie podzielają naszych zainteresowań i naszego gustu jest uznawane za niewłaściwe podejście. Ale jeśli zależy Wam na zewnętrznych ocenach, to możecie z nich skorzystać w wygodny sposób w oknie przeglądarki dzięki wybranym rozszerzeniom.

Jest ich oczywiście kilka np. dla przeglądarki Chrome: zRate Netflix, Netflix Plus czy IMDB raitings for Netflix. Pierwszy z nich jest prawdziwym kombajnem, bo oprócz oceny z IMDb może pobierać średnią ocen z Rotten Tomatoes i Metacritic - dwóch agregatorów ocen krytyków i widowni. Dodatkowo, zRate Netflix może wyświetlać opis fabuły, obsadę cy kategorię wiekową oraz link do dyskusji o tytule na stronie zrate. Wszystkich zmian dokonujmy w kontekstowym menu w prawym górnym rogu ukrytym pod ikoną rozszerzenia. Pozostałe wymienione dodatki oferują o wiele mniejsze możliwości, bo wyświetlają tylko oceny z IMDb na kartach filmów, ale być może takie minimalizm kogoś bardziej przekona.

Zobacz też: Wyszukiwanie i segregacja według oceny filmów na Netflix

Nie są to, niestety, idealne rozwiązania

Zauważyłem jednak, że żaden z dodatków nie jest niezawodny. Każdy miewał problemy z wczytywaniem ocen i ich wyświetlaniem przy niektórych tytułach. Być może wynika to ze zmian, które zachodzą w interfejsie Netfliksa oraz pod maską serwisu, przez co z dnia na dzień rozszerzenia mogą stawać nieaktualne. Serwis prawdopodobnie nigdy nie zdecyduje się na integrację z IMDb czy inną bazą filmową, gdyż od początku stawia na własny, wewnętrzny system ocen i rekomendacji. W konsekwencji, ewentualne dodatkowe sugestie i opinie można będzie wyświetlać tylko w oknie przeglądarki, bo tylko tutaj deweloperzy są w stanie ingerować w interfejs usługi VOD. Jeśli znacie lepsze rozwiązania, niż polecane powyżej, podzielcie się nimi w komentarzach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu