Netflix

Netflix przejmuje seriale swojego konkurenta. Świetny "Rojst" wrócił!

Konrad Kozłowski
Netflix przejmuje seriale swojego konkurenta. Świetny "Rojst" wrócił!
2

W połowie 2018 roku nikt nie przewidziałby takiego obrotu sprawy. Niedługo później serwis VOD Showmax zamknięto, a oryginalne seriale (jak "Rojst") przestały być dostępne. Teraz możemy je oglądać na Netflix.

"Rojst" był pierwszą zrealizowaną z takim rozmachem oryginalną produkcją serwisu Showmax. Mająca w swojej ofercie "Ucho prezesa" czy "SNL Polska" platforma zapowiadała stworzenie kilku lokalnych produkcji, co miało odróżniać ją od największego konkurenta na polskim poletku, czyli Netfliksa. Premierę "Rojsta" reklamowano z wielką pompą, a na liście twórców widniały same solidne nazwiska. Za scenariusz odpowiadali Jan Holoubek oraz Kasper Bajon, a ten pierwszy stanął za kamerą i wyreżyserował cały serial. Na ekranie mieliśmy okazję oglądać prawdziwą plejadę polskich gwiazd: Piotra Fronczewskiego, Andrzeja Seweryna, Dawida Ogrodnika, Wojciecha Machnickiego, Magdalenę Wałach, Zofię Wichłacz i Ireneusza Czopa.

Rojst zabiera nas do czasów PRL-u – tak wyglądają lata 80.

Zwiastuny zapowiadały niezły dramat z elementami kryminału, którego akcja rozgrywa się w latach 80. Odtworzenie okresu PRL-u robiło niemałe wrażenie, choć twórcy nie ustrzegli się kilku błędów. W swojej przedpremierowej recenzji "Rojsta", a po seansie dwóch odcinków napisałem, że nie mogę doczekać się kolejnych odcinków, bo podobnie jak tytułowe bagno, serial wciąga jak cholera. Finał serialu to najbardziej krytykowany jego element, o czym mogliśmy przekonać się kilka tygodni później. Mimo wszystko jest to polska produkcja, którą warto zobaczyć.

Niestety, wraz ze zniknięciem Showmaxa z polskiego rynku VOD, serial przestał być dostępny, podobnie jak wiele innych produkcji oryginalnych (w tym "Ucho prezesa" czy "Egzorcysta". Dlatego w grudniu 2018 zadawaliśmy sobie pytanie, co stanie się z oryginalnymi serialami i programami, które były dostępne na Showmax? Sytuację tłumaczyła wtedy Magdalena Marzec z Showmax dla Antyweb:

Mamy nadzieję, że znajdą gdzieś swój nowy dom, ale na razie nie mamy informacji na ten temat.

Gdzie oglądać "Rojst"?

Teraz "Rojst" pojawił się na Netfliksie, gdzie można obejrzeć wszystkie pięć odcinków w jakości HD. Co ciekawe, Netflix przejął też prawa do "Egzorcysty" - animacji dla dorosłych od Bartosza Walaszka.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu