Technologie

O Twój dom dba agencja ochrony? Sprawdź, czy robi to, za co jej płacisz

Redakcja Antyweb
O Twój dom dba agencja ochrony? Sprawdź, czy robi to, za co jej płacisz
1

Znaczenie podłączenia systemu alarmowego do monitoringu jest nie do przecenienia. Jednak - jak w przypadku wszystkiego, co dotyczy bezpieczeństwa - warto móc sprawdzić osobiście, czy wszystko działa, jak powinno. Jak więc można skontrolować pracę systemu alarmowego i agencji ochrony, która się nim o...

Znaczenie podłączenia systemu alarmowego do monitoringu jest nie do przecenienia. Jednak - jak w przypadku wszystkiego, co dotyczy bezpieczeństwa - warto móc sprawdzić osobiście, czy wszystko działa, jak powinno. Jak więc można skontrolować pracę systemu alarmowego i agencji ochrony, która się nim opiekuje?

Podłączenie naszego domowego alarmu do stacji monitorującej jest bardzo ważnym krokiem. To właśnie dzięki niemu, gdy jesteśmy np. na świątecznym wyjeździe lub po prostu na urlopie, mamy pewność, że w razie wystąpienia alarmu w naszym domu odpowiednie osoby bezzwłocznie zareagują i powiadomią odpowiednie służby. O szczegółach takiego rozwiązania pisaliśmy już w artykule "Kto zareaguje na alarm w Twoim domu? To Ty o tym decydujesz". Jednak zanim to zrobimy, sprawdźmy co dokładnie obejmuje oferta takiej agencji. Profesjonalne podejście i odpowiednio przeszkoleni pracownicy to podstawa, ale ważne jest także, by wybrana firma dysponowała odpowiednim sprzętem operacyjnym, w tym także oprogramowaniem. Wybierzmy więc taką, która korzysta z rozwiązań nie tylko gwarantujących pewność działania, lecz także zapewniających dodatkowe opcje dla klientów końcowych, czyli - dla nas.

Przykładem takiego rozwiązania jest stacja monitorująca STAM-2 firmy SATEL, która dla firm świadczących usługi ochrony mienia stanowi swoiste centrum logistyczne. System bazujący na tej stacji umożliwia odbieranie i przetwarzanie informacji przychodzących z systemów alarmowych, a następnie podejmowanie odpowiednich działań w reakcji na poszczególne zdarzenia. Sama stacja to jeszcze nie wszystko - ciekawym rozszerzeniem jej możliwości jest dedykowany, specjalny interfejs - STAM-VIEW.

Zdalny podgląd bieżącego stanu systemu alarmowego

STAM-VIEW to system zdalnego dostępu do stacji monitorującej STAM-2, który zapewnia bieżący podgląd napływających do niej zdarzeń. Dostęp taki jest możliwy zarówno dla personelu obsługującego stację, jak i dla użytkowników podłączonego do niej systemu alarmowego.

Interfejs STAM-VIEW został wyposażony w szereg narzędzi, które ułatwiają obsługę systemu, m.in. możliwość filtrowania zdarzeń. W ten sposób możemy sprawdzić, czy pracownicy agencji zareagowali np. na sygnalizację włamania. Możliwość przesyłania wiadomości między użytkownikami a administratorem systemu dodatkowo ułatwia komunikację i wyjaśnianie ewentualnych wątpliwości. Wielką zaletą jest także szybkość działania - zdarzenia spływające na stację STAM-2 są dostępne od razu w STAM-VIEW. Wszystko to oprawione jest w przejrzystą formę intuicyjnego interfejsu.

Działanie STAM-VIEW jest niezależne od konfiguracji sprzętowej stacji, dzięki czemu pełny dostęp do informacji mają zarówno abonenci korzystający z monitoringu telefonicznego, jak również ci, którzy w tym celu wykorzystują transmisję GPRS, TCP/IP (Ethernet) czy nawet SMS. STAM-VIEW umożliwia podgląd poprzez każdą przeglądarkę internetową, z poziomu komputera, jak i tabletu czy smartfona. Jeśli więc jesteśmy w zasięgu Internetu, dostęp do podglądu systemu możemy mieć z dowolnego miejsca na świecie.

Jedno rozwiązanie na różne potrzeby

Jak zostało wspomniane wcześniej, zdalny dostęp do danych z monitoringu za pośrednictwem STAM-VIEW może mieć zarówno instalator systemu, jego administrator, jak i - oczywiście - klienci końcowi. Dzięki hierarchicznej konfiguracji kont można określić uprawnienia poszczególnych użytkowników systemu. Zakres informacji im przekazywanych będzie dopasowany do ich potrzeb.

Dla użytkowników końcowych systemu, czyli najczęściej właścicieli monitorowanych domów, korzystanie ze STAM-VIEW oznacza możliwość zdalnego sprawdzenia stanu systemu w dowolnej chwili. Dzięki temu mogą np. sprawdzić, czy wychodząc rano z domu nie zapomnieli załączyć czuwania lub czy dziecko wróciło już ze szkoły.

Instalatorom STAM-VIEW zapewnia znaczące usprawnienie procesu testowania łączności, umożliwiając nie tylko weryfikację poprawnej konfiguracji torów transmisji w trakcie instalacji, ale również ułatwiając okresową konserwację systemu alarmowego. System ten przynosi korzyści także obsłudze stacji monitorującej, ponieważ użytkownik, zamiast dzwonić do operatora, może samodzielnie weryfikować zdarzenia i komunikować się z administratorem bezpośrednio z poziomu interfejsu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu