NVIDIA

NVIDIA pokaże nowe karty graficzne już 31 sierpnia, topowa z 24 GB pamięci

KP
Kamil Pieczonka
7

NVIDIA rozpoczęła na Twitterze tajemnicze odliczanie, które prawdopodobnie doprowadzi nas do premiery kart graficznych opartych na architekturze Ampere. Za 21 dni, czyli 31 sierpnia mają zadebiutować nowe karty, które według plotek zapowiadają się na kolejną rewolucję w tym segmencie rynku.

Tajemnicze odliczanie do 31 sierpnia

NVIDIA nie bez powodu odlicza do premiery 21 dni, a w zdjęciu na swoim kanale na Twitterze wskazuje też na 21 lat. To właśnie w 1999 roku miała miejsce premiera układu GeForce 256, który był rewolucyjnym projektem. Pierwszy GeForce wprowadził całkiem nowe funkcje do GPU i na zawsze zmienił rynek kart graficznych dla komputerów PC, pośrednio odpowiadając za upadek takich firm jak 3Dfx, który produkował akceleratory graficzny VooDoo. Czy Ampere będzie rozwiązaniem tak samo rewolucyjnym? Trudno w tej chwili na to pytanie odpowiedzieć.

NVIDIA Ampere nawet z 24 GB pamięci VRAM

NVIDIA bardzo pilnie strzeże tajemnic związanych z najnowszymi kartami graficznymi. Do dzisiaj nie wiemy nawet czy nowa seria będzie faktycznie nazywała się RTX 3x00, czy  może RTX 21xx, a może jeszcze inaczej. Nie znamy też konkretnej specyfikacji nadchodzących układów, choć pojawia się coraz więcej plotek. Według najnowszych z nich we wrześniu do sklepów trafią trzy modele kart, a w sumie w przygotowaniu na końcówkę roku jest aż 6 modeli.

W czasie premiery pod koniec sierpnia poznamy zapewne specyfikację trzech najdroższych modeli kart, które zastąpią układy GeForce RTX 2080Ti, 2080 Super oraz 2070 Super. W pierwszej kolejności na rynku pojawi się środkowy model (kodowa nazwa PG132-30) wyposażony w 10 GB pamięci VRAM na szynie 320 bit. Co ciekawe w październiku ma do niego dołączyć bliźniacza karta (PG132-20), ale wyposażona już w 20 GB pamięci VRAM. Będzie to prawdopodobnie odpowiedź na "Big Navi", czyli nowy topowy model karty graficznej od AMD wyposażony w 16 GB pamięci VRAM.

W drugiej połowie września w sklepach ma pojawić się też najdroższy model z dopiskiem Ti, który będzie oferował aż 24 GB pamięci VRAM na szynie 384 bit, a także tańsza karta będąca odpowiednikiem RTX 2070 Super, która wyposażona zostanie w 8 GB pamięci VRAM na szynie 256 bit. W późniejszym czasie pojawi się też wersja z 16 GB pamięci oraz odpowiednik RTX 2060 Super wyposażony w 8 GB pamięci.

Wygląda na to, że koniec 2020 roku będzie dla graczy okresem żniw, na rynku pojawią się nowe wydajne karty graficzne oraz dwie całkiem nowe konsole. Wybór wcale nie będzie prosty...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu