Gry

NVIDIA zapowiada nowe notebooki z kartami GeForce RTX już od 999 USD

Kamil Pieczonka
NVIDIA zapowiada nowe notebooki z kartami GeForce RTX już od 999 USD
0

NVIDIA wprowadza dzisiaj do swojej oferty kilka nowych układów graficznych przeznaczonych dla notebooków, które jeszcze wyżej podnoszą poprzeczkę wydajnościową w każdym przedziale cenowym. Dobra wiadomość jest taka, że notebooki z kartą GeForce RTX będą dostępne już od 999 USD, czyli około 4000 PLN.

NVIDIA GeForce RTX Super w notebookach

Dzisiejsza premiera to przede wszystkim wprowadzenie do oferty dwóch najwydajniejszych modeli kart graficznych z serii Super - GeForce RTX 2080 Super oraz RTX 2070 Super. Nie jest to jednak jedyna zmiana, bo wraz z przesunięciem poprzeczki wydajnościowej jeszcze wyżej, zmienił się też całkiem cennik, co powinno pozytywnie nas zaskoczyć. W ofercie pojawiła się też karta GeForce GTX 1650Ti, a model GTX 1650 dostępny będzie teraz również z pamięcią GDDR6. Pełna specyfikacja wszystkich prezentowanych kart przedstawia się tak jak w tabelce poniżej.

Jednak same karty dedykowane dla notebooków to jeszcze nie wszystko, wraz z nimi do oferty różnych producentów trafi ponad 100 nowych modeli laptopów, w różnych przedziałach cenowych i o różnych możliwościach. Warto tutaj z pewnością podkreślić fakt, że dostępnych będzie kilka konstrukcji wyposażonych w układ GeForce RTX 2060 w cenie poniżej 1000 USD, co w Polsce przełoży się pewnie na około 4000-4500 PLN. NVIDIA do tej pory sprzedała 15 mln GPU z technologią RTX i w tym roku pewnie wyraźnie poprawi ten wynik, właśnie dzięki obniżkom ceny.

Technologie Max-Q zapewnią wyższą wydajność i mniejsze zużycie energii

Nowe GPU dostępne będą też z szeregiem nowych technologii należących do rodziny Max-Q, które pozwalają na obniżenie zużycia energii, a w wielu przypadkach również osiągnięcie większej wydajności. Szczególnie ciekawie zapowiada się Dynamic Boost, która zapewnia lepszy balans między zużycie energii procesora i układu graficznego, tak aby zapewnić jak najwyższą wydajność w grach. W praktyce oznacza to, że więcej energii kierowane jest w razie potrzeby do GPU.

NVIDIA przy współpracy z producentami pamięci postarała się o obniżenie napięcia dla modułów GDDR6 aby zmniejszyć ich apetyt na energię. Udoskonalono również technologię Advanced Optimus, która zarządza wyświetlaniem obrazu na monitorze, decydując czy pierwsze skrzypce w danym momencie ma odgrywać GPU zintegrowane z procesorem, czy układ GeForce. Wszystko dzieje się oczywiście w tle, bez żadnej ingerencji ze strony użytkownika. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że dzięki wykorzystaniu technologii G-Sync w ofercie pojawią się notebooki z jeszcze szybszymi matrycami oferującymi odświeżanie rzędu 300 Hz. G-Sync obsługuje również odświeżanie 120 Hz w rozdzielczości 4K, a w sprzedaży pojawią się też notebooki z takimi ekranami, w tym również OLED.

Wraz z nowymi GPU debiutuje też technologia Deep Learning Super Sampling 2.0, która przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI) i rdzeni Tensor w układach RTX pozwala na generowanie obrazu o jeszcze lepszej jakości i szczegółowości, przy minimalnym wpływie na wydajność. To wszystko przekłada się oczywiście na oszczędność energii.

Notebooki RTX Studio dla twórców

W sprzedaży pojawi się też cała seria notebooków RTX Studio, czyli rozwiązań typu desktop replacement dla twórców, którzy potrzebują maksymalnej wydajności, a mimo wszystko również jakiejś mobilności. Notebooki tego typu zostaną wyposażone w najwydajniejsze układy GeForce RTX 2080 Super i 2070 Super oraz procesory Intela. Obecnie już ponad 45 różnych aplikacji korzysta z przyspieszenia obliczeń jakie oferują układ NVIDIA GeForce.

Nowe notebooki wyposażone w układy NVIDIA GeForce RTX powinny pojawić się w sprzedaży już w połowie kwietnia, a większa ich dostępność planowana jest na maj. Znajdziecie je między innymi na stronach sklepu x-kom.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu